POCAŁUNEK ŚLIMAKA

by admin

Pocałunek ślimaka, Fabrizia Poluzzi, przekład Agnieszka Maria Stefańska, wydawnictwo WAM,  seria Wielkie problemy naszych dzieci, Kraków 2010, ISBN: 978-83-7505-648-8

img_7654-2Bohaterką książki „Pocałunek ślimaka” jest Blanka, dziewczynka w wieku szkolnym, która ma szczęśliwe dzieciństwo, kochających rodziców i przyjaciół, z którymi lubi spędzać czas. Jednak pewnego dnia, wujek przyjaciółki zamienia się w „czarnego człowieka”, „żarłoczną bestię o stu łapskach”. Od tego czasu Blanka dziwnie się zachowuje. Nie chce odwiedzać koleżanki, unika pieszczot rodziców, złości się na brata. Dziewczynka nie potrafi sobie poradzić z emocjami  spowodowanymi przez to zdarzenie, obwinia się, że sprowokowała całą sytuację i boi się opowiedzieć o tym rodzicom, chociaż tajemnica ciąży jej jak kamień. Gdy dziewczynka tnie na kawałki lalkę od wujka Melissy rodzice domyślają się, że wydarzyło się coś złego. W końcu Blanka opowiada im wszystko i czuje wielką ulgę.

Dzieci dowiadują się z książki, że zawsze powinny powiedzieć rodzicom (lub dorosłym, którym ufają), kiedy ktoś dotykiem sprawia im przykrość. Nawet jeżeli sprawcą jest ktoś znajomy. Dorośli będą wiedzieli, co należy zrobić, żeby sprawca poniósł karę i nigdy więcej ich nie skrzywdził.

Lektura ma ułatwić ofiarom złego dotyku wyjawienie ich strasznej tajemnicy. Problem bohaterki został przedstawiony delikatnie, nie wprost. Do opisania molestowania autorka użyła metafor. Dzięki temu dziecko odnajdzie w tej historii podobieństwa do swojej sytuacji, ale nie będzie czuło się zdemaskowane.

Rodzice i opiekunowie znajdą w książce wskazówki,  jak przeprowadzić  rozmowę z dzieckiem, które prawdopodobnie doświadczyło złego dotyku, jak znaleźć odpowiednie słowa, żeby nie narazić go powtórnie na traumatyczne przeżycia.

Do celów profilaktycznych można wykorzystać książki „Nie lubię łaskotek”,  „Moje ciało należy do mnie!”, „Już nie chcę całusów! Kasia uczy się mówić NIE”. Lektura może ułatwić rozmowę z dzieckiem o tym, czym jest zły dotyk i jak unikać zagrożeń, oraz pomóc nauczyć dzieci  asertywności i stawiania granic.

 

Podobne wpisy

error: Content is protected !!