Nowe życie Tildy Bengtsson

by admin
Okładka książki Nowe życie Tildy Bengtsson

Nowe życie Tildy Bengtsson, Lilian Edvall, przekład Olga Orzeł-Warskoł, Wydawnictwo Czarna Owieczka, Warszawa 2012, wiek 6+

Życie wywrócone do góry nogami

Bohaterka książki Nowe życie Tildy Bengtsson ma sześć lat i rodziców, którzy się rozwodzą. Jej życie z dnia na dzień wywróciło się do góry nogami. Tilda próbuje zapobiec sprzedaży rodzinnego domu, zrywając ogłoszenia z ogrodzenia, ale w końcu musi podzielić swoje pluszaki na dwa kartony i pogodzić się z faktem, że od teraz będzie mieszkała tydzień u mamy, a tydzień u taty. Dziewczynka nie traci nadziei, że jej rodzice znowu będą razem i, aby pomóc losowi, wsypuje obojgu „proszek miłosny” do kawy. Niestety plan połączenia rodziców zostaje pokrzyżowany przez pojawienie się nowej partnerki taty – Sofi.

Głupia Sofi

Sofi zajmuje miejsce Tildy przy stole, bez pytania Tildy o zdanie zmienia jej zasłonki w pokoju i zmusza do ubrania okropnej sukienki w kwiatki. Tato często bierze stronę partnerki, a Tildę często boli z nerwów brzuch. Gdy Sofi wprowadza się do taty, Tilda myśli, że gorzej już być nie może, jednak wkrótce dowiaduje się, że będzie miała młodszego brata. Dziewczynka zwierza się przyjaciółce, że marzy o tym, żeby „głupia Sofi” zniknęła. Również postawa mamy podsyca niechęć Tildy do Sofi. Atmosfera w domu taty staje się tak napięta, że w końcu Sofi prosi dziewczynkę o rozmowę. Tłumaczy, że obie kochają tatę i dla niego powinny postarać się poprawić stosunki między sobą. Obiecuje też zmienić swoje zachowanie.

Tilda boi się, że bycie miłą dla Sofi to nielojalność w stosunku do mamy. Z drugiej strony chce być dobrą siostrą dla małego Zorro. Jest szansa, że życie Tildy uda się poukładać na nowo.

Nie jesteś sam

Warto przypomnieć, że opowiadania  terapeutyczne nie zawsze podsuwają konkretne rozwiązanie trudnej sytuacji. Na niektóre problemy (takie jak właśnie rozwód rodziców) dzieci nie mają żadnego wpływu. Wtedy wsparcie może polegać na  uświadomieniu dzieciom rozwiedzionych rodziców, że nie są osamotnione w swoich zmaganiach, że wiele dzieci ma podobne problemy. I na daniu nadziei, że i im uda się powoli odnaleźć w nowej sytuacji.

Lektura pomaga również pokazując dzieciom, że mają prawo czuć bezsilność, żal, złość na rodziców, tęsknotę za starym życiem, zazdrość, niechęć wobec nowych partnerów rodziców itd., że te emocje są jak najbardziej uzasadnione w tej sytuacji.

Nowe życie Tildy Bengtsson powinni przeczytać również wszyscy rodzice, którym wydaje się, że dziecko żyje w swoim dziecięcym szczęśliwym świecie, do którego nie docierają żadne troski,  a problemy wystarczy bagatelizować, żeby przestały istnieć.

Temat rozwodu rodziców poruszają również książki Dziewczynka z walizkami, Złodzieje snów, Sama. Listy z piwnicy czy Będzie inaczej.

 

Podobne wpisy

error: Content is protected !!