Joasia i wilk – recenzja

by admin

Joasia i wilk,  Ted Lobby, przekład Elżbieta Zubrzycka, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2008, wiek 5+

Lęki wyobrażeniowe

Książka „Joasia i wilk” porusza temat lęków nocnych. Lęk przed ciemnością i koszmary nocne należą do najczęstszych lęków nękających dzieci w wieku przedszkolnym (pojawiają się najczęściej około trzeciego roku życia).

Kiedy dziecko dręczą koszmary senne rodzice zapalają światło, tłumaczą, że duchy nie istnieją, pokazują, że pod łóżkiem nie ma żadnego potwora itd. Niestety takie odwoływanie się do rozsądku i racjonalizowanie problemu często nic nie daje. Należy pamiętać, że małe dzieci nie potrafią odróżnić fantazji od rzeczywistości, są przekonane, że ich sny dzieją się naprawdę, a widziane w ciemności straszydła są najprawdziwsze na świecie (i tylko czekają aż mama zgasi światło).

Bajka jest skuteczniejsza niż racjonalne tłumaczenie

Lepszym sposobem walki z lękami nocnymi jest zaproponowanie dziecku odpowiedniej bajki. Bajka odpowiada dziecięcemu sposobowi postrzegania świata (magiczna faza rozwoju) i działa w sferze emocji, a zastosowana metafora umożliwia dziecku przepracowanie lęku. Dzięki temu bajka jest skuteczniejsza niż racjonalne tłumaczenie dziecku, że jego lęki nie wiążą się z realnym zagrożeniem.

Nie bagatelizuj

Częstym błędem rodziców jest też bagatelizowanie lęków dziecka. Kiedy  mówimy „Nie bądź niemądry, potwory przecież nie istnieją!”,  „Taka duża dziewczynka i wierzy w duchy”, dziecko wcale nie przestaje się bać a dodatkowo wzmacniamy w nim poczucie winy  z powodu przeżywanego lęku. Wysyłamy też komunikat, że nie rozumiemy dziecka, że nie może na nas liczyć w trudnej sytuacji.

W księgarniach jest wiele książek, które mogą pomóc przezwyciężyć lęki nocne u dzieci. Jedną z nich jest właśnie „Joasia i Wilk” wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Poczucie sprawczości

Małą Joasię w snach goni straszny wilk. Rodzice nie lekceważą uczuć córki, traktują poważnie jej problem i starają się jej pomóc. Przede wszystkim wspierają dziewczynkę, dodają odwagi, żeby uwierzyła, że jest w stanie sama odgonić potwora. Razem opracowują plan działania. Przydatna okazuje się  pluszowa maskotka i czarodziejska różdżka. Po kilku ćwiczeniach dziewczynce udaje się przezwyciężyć lęk i pokonać wilka. Dzięki temu nie tylko uwalnia się od koszmaru, ale zyskuje poczucie siły, zaufanie do własnej skuteczności i zdolności pokonywania problemów.

Magiczny wyjątek

Tu ważna uwaga. W bajkach terapeutycznych to bohater musi sam rozwiązać swój problem. Nikt nie zrobi tego za niego i problem nie zniknie sam. Bohater powinien posiadać problemy podobne do dziecięcych i rozwiązywać je za pomocą takich samych środków, jakie w realnym świecie ma do dyspozycji dziecko (patrz wpis: Cechy bajek terapeutycznych). Nie może używać do rozwiązania problemu magicznych sztuczek. Jest tylko jeden wyjątek – rozwiązania magiczne możemy stosować, jeśli opowieści dotyczą lęków wyobrażeniowych.

W tej książce Joasia wykorzystała magiczną różdżkę, i tu właśnie mamy do czynienia ze wspomnianym wyjątkiem. Ponieważ problem Joasi pochodzi z wyobraźni, to magiczne rozwiązanie jest dozwolone. W innych sytuacjach takie rozwiązanie byłoby nieterapeutyczne.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!