GARŚĆ RADOŚCI, SZCZYPTA ZŁOŚCI

Garść radości, szczypta złości, Wojciech Kołyszko, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2009, ISBN: 978-83-60577-53-0

W naszym systemie edukacyjnym kładzie się nacisk na rozwój poznawczy. Już od przedszkola liczy się wiedza i umiejętności. Aby nasze dzieci sprostały stawianym przed nimi wymaganiom już od najmłodszych lat zapisujemy je na różne zajęcia edukacyjne i kółka zainteresowań. W pogoni za rozwojem intelektualnym zapominamy często, jak ważne jest wspieranie rozwoju emocjonalnego dzieci.  Jednak psychologowie zwracają uwagę, że to właśnie, do niedawna lekceważony, rozwój emocjonalny  decyduje o powodzeniu w różnych dziedzinach życia. Dziecko, które nie radzi sobie z emocjami, nie będzie szczęśliwe, ponieważ nie będzie w stanie zrozumieć siebie ani stanów emocjonalnych innych ludzi i nie będzie potrafiło  nawiązać relacji społecznych.

Dzieci nie mówią o swoich uczuciach, ponieważ często nie znają słów określających stany emocjonalne. Często nawet nie potrafią rozpoznać uczuć, których doświadczają. A kiedy już zaczynają mówić, dorośli bagatelizują ich emocje. A komunikaty „To nie ładnie zazdrościć”, „Nie ma się czego wstydzić”, „Nie bój się” nie tylko nie pomagają, ale i wywołują jeszcze większe uczuciowe zamieszanie. Maluchy, których uczucia są lekceważone, zaczynają je tłumić. A przecież  można się bać, złościć czy być zazdrosnym. Same emocje nie są negatywne. Negatywny może być tylko sposób ich wyrażania.

img_3647-2Seria książek o uczuciach wydawnictwa Jedność ma na celu nauczyć dzieci rozpoznawać, nazywać i wyrażać w społecznie akceptowalny sposób swoje emocje.

Dzięki opowiadaniom Wojciecha Kołyszki dziecko dowiaduje się, że wszystkie uczucia, i te pozytywne i te tzw. negatywne, są zjawiskiem naturalnym i powszechnym. Co więcej, wszystkie  uczucia są  potrzebne, służą nam do czegoś, przekazuje nam jakąś informację np. zazdrości pokazuje, czego pragniemy, czego nam brakuje i motywuje do działania, wstyd podpowiada, że może zrobiliśmy coś niewłaściwego i może warto kogoś przeprosić czy naprawić szkodę a dzięki smutkowi nie tracimy czasu i energii na coś, czego nie możemy zmienić.

 Bohaterowie książek często mówią, co czują, próbują nazywać swoje emocje, dzięki temu mały czytelnik uczy się słów określających stany emocjonalne. Bardzo cenne jest też wskazywanie na związki przyczynowo-skutkowe między emocjami a zdarzeniami, które je wywołały.

W każdym opowiadaniu przedstawione zostały skrajne postawy reagowania na dane uczucie:  bohaterowie albo je wypierają albo nie panują nad nim. Autorzy podpowiadają, jak radzić sobie z trudnymi uczuciami np. jak odreagowywać złość w sposób który nikogo nie krzywdzi, przełamywać strach, czy przeżywać smutek. Na końcu każdej książki znajduje się również „instrukcja obsługi” danego uczucia.

Warto podkreślić, że książki należące do tej serii nie są podręcznikami przekazującymi tylko suchą wiedzę na temat emocji. Fabuła opowiadań jest interesująca, bohaterowie przeżywają ciekawe przygody a akcja toczy się wartko.

Do tej pory w ramach serii o uczuciach ukazały się:

  1. „Smok Lubomił i tajemnice złości”
  2. „Zaklęte miasto i sekrety smutku”
  3. „Pogromca potworów i magia strachu”
  4. „Bawian, Cudanna i pułapki zazdrości”
  5. „Latający śpiwór i maski wstydu”
  6. „Wyspa Hopsiup i potęga radości”

Książka „Garść radości, szczypta złości” zawiera różne ćwiczenia wspierające rozwój emocjonalny dzieci  np. obserwowanie własnego ciała, gdy dziecko czuje radość czy strach, wybieranie kolorów, które odpowiadają poszczególnym uczuciom itd.

Książki były długo niedostępne, ale niedawno ukazało się wznowienie. Warto kupić do domowej biblioteczki.

PODOBNE POSTY

Brak komentarzy