Nie pękaj! Bądź sobą!

by admin

Nie pękaj! Bądź sobą! Powiedz stop presji rówieśników, Jennifer Moore-Mallinos, przekład Joanna Olejarczyk, ilustracje Jon Davis, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2022, wiek 10+

Dostaję wiele wiadomości od rodziców, których dzieci ulegają złym wpływom, naśladują niewłaściwe zachowania kolegów, dają sobą manipulować. W serii S.O.S wydawnictwa Jedność znajdziecie książkę „Nie pękaj! Bądź sobą!”, która będzie świetnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi o presji rówieśników.

Książki z tej serii świetnie nadają się do wykorzystania na lekcjach wychowawczych. Seria S.O.S jest skierowana do młodszych nastolatków i porusza bardzo aktualną tematykę. Do tej pory w ramach serii ukazały się:

„Wszystko dla lajków? Powiedz stop fikcji w Internecie” (wirtualna rzeczywistość, porównywanie się z innymi, kreowanie sztucznego wizerunku)

„Czy ta przyjaźń jest okej? Powiedz stop toksycznym relacjom” (dobre i złe przyjaźnie)

„Weź wyhamuj! Powiedz stop podstępnym uzależnieniom” (odróżnianie nawyków od uzależnień)

„Nie pękaj! Bądź sobą! Powiedz stop presji rówieśników” (manipulacja, presja rówieśnicza, zły wpływ)

Książki mają oczywisty dydaktyczny charakter, ale dzięki przedstawieniu problemu z punktu widzenia nastoletniego bohatera, który przeżył problem na własnej skórze i teraz dzieli się radami, młody czytelnik nie będzie miał poczucia, że słucha wykładu, albo że jest pouczany.

W części „Nie pękaj! Bądź sobą!” Bohaterka została pewnego dnia zaproszona do grona najpopularniejszych dziewczyn w szkole. Początkowo była zachwycona, była w końcu częścią grupy, spędzała fajnie czas z nowymi koleżankami i czuła na sobie zazdrosne spojrzenia innych. Ale z czasem nowe koleżanki zaczęły wymagać od niej, żeby robiła rzeczy, na które wcale nie miała ochoty. Dziewczyna postępowała wbrew sobie, bo nie chciała wypaść z łask, ale czuł się z tym coraz gorzej. Musiało dojść do bardzo poważnej sytuacji, żeby bohaterka zdała sobie sprawę, że nie chce być częścią grupy, w której nie może być sobą.

Na końcu każdej części znajdują się też wskazówki dla rodziców/opiekunów.

Powtarzającym się motywem jest też wsparcie, którego bohaterowi udzielają rodzice, nauczyciele lub psycholog. Mam nadzieje, że te przykłady zachęcą młodych ludzi do mówienia o swoich problemach i szukania pomocy u dorosłych, do których mają zaufanie.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!