Nie pękaj! Bądź sobą!

by admin

Nie pękaj! Bądź sobą! Książka o presji rówieśników.

Nie pękaj! Bądź sobą! Powiedz stop presji rówieśników, Jennifer Moore-Mallinos, przekład Joanna Olejarczyk, ilustracje Jon Davis, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2022, wiek 10+

Zły wpływ

Dostaję wiele wiadomości od rodziców, których dzieci ulegają złym wpływom, naśladują niewłaściwe zachowania kolegów, dają sobą manipulować. W serii S.O.S wydawnictwa Jedność znajdziecie książkę „Nie pękaj! Bądź sobą!”, która będzie świetnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi o presji rówieśników.

Seria S.O.S

Książki z tej serii świetnie nadają się do wykorzystania na lekcjach wychowawczych. Seria S.O.S jest skierowana do młodszych nastolatków i porusza bardzo aktualną tematykę. Do tej pory w ramach serii ukazały się:

  • „Wszystko dla lajków? Powiedz stop fikcji w Internecie” (wirtualna rzeczywistość, porównywanie się z innymi i kreowanie sztucznego wizerunku)
  • „Czy ta przyjaźń jest okej? Powiedz stop toksycznym relacjom” (dobre i złe przyjaźnie)
  • „Weź wyhamuj! Powiedz stop podstępnym uzależnieniom” (odróżnianie nawyków od uzależnień)
  • „Nie pękaj! Bądź sobą! Powiedz stop presji rówieśników” (manipulacja, presja rówieśnicza, zły wpływ)

Książki mają oczywisty dydaktyczny charakter, ale dzięki przedstawieniu problemu z punktu widzenia nastoletniego bohatera, który przeżył problem na własnej skórze i teraz dzieli się radami, młody czytelnik nie będzie miał poczucia, że słucha wykładu, albo że jest pouczany.

Lepiej być sobą

W części „Nie pękaj! Bądź sobą!” bohaterka została pewnego dnia zaproszona do grona najpopularniejszych dziewczyn w szkole. Początkowo była zachwycona, była w końcu częścią grupy, spędzała fajnie czas z nowymi koleżankami i czuła na sobie zazdrosne spojrzenia innych, jednak z czasem nowe koleżanki zaczęły wymagać od niej, żeby robiła rzeczy, na które wcale nie miała ochoty. Dziewczyna postępowała wbrew sobie, ponieważ nie chciała wypaść z łask, ale czuł się z tym coraz gorzej. Musiało dojść do bardzo poważnej sytuacji, żeby bohaterka zdała sobie sprawę, że nie chce być częścią grupy, w której nie może być sobą.

Warto rozmawiać o problemach

Na końcu każdej części znajdują się też wskazówki dla rodziców/opiekunów.

Powtarzającym się motywem jest też wsparcie, którego bohaterowi udzielają rodzice, nauczyciele lub psycholog. Mam nadzieje, że te przykłady zachęcą młodych ludzi do mówienia o swoich problemach i szukania pomocy u dorosłych, do których mają zaufanie.

Dla dzieci młodszych na temat toksycznej relacji polecam  książkę „Chcę mieć przyjaciela” Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!