Tak jak ty

by admin

Tak jak ty – książka rozwijająca empatię i ucząca szacunku do zwierząt

Tak jak ty, Jean-Baptiste Del Amo, przekład Paweł Łapiński, ilustracje Pauline Martin, Wydawnictwo Entliczek, Warszawa 2019 r., ISBN: 978-83-63156-32-9, wiek 3+

Trzyletni Matusz przyjeżdża do dziadków na weekend i dręczy ich psy i koty. Jego babcia jest przekonana, że  wynika to z braku obycia wnuka ze zwierzakami. Chłopcu wydaje się, że zwierzaki to większe zabawki. Pani Janina poprosiła o polecenie książek, które pomogą wytłumaczyć chłopcu, że zwierzęta nie są rzeczami. Polecam „Tak jak ty”.

Koncepcja książki jest bardzo prosta, ale najprostsze rozwiązania są najlepsze. Na sąsiadujących ze sobą stronach  zostały pokazane dzieci i zwierzęta w tych samych sytuacjach np. przytulona do mamy małpka i dziewczynka. Zwierzątka (świnki, pingwiny, niedźwiedź, pies i inne) opowiadają dzieciom, że chcą czuć się bezpieczne i najedzone, uwielbiają się bawić, kochają swoich bliskich, potrafią się porozumiewać, nie lubią, gdy coś je boli itd. Dzieci mogą się przekonać, że lęki i potrzeby zwierząt są bardzo podobne do ich własnych. Niektóre podobieństwa mogą być dla dzieci zaskoczeniem, np. fakt, że zwierzaki bywają smutne, mogą bać się ciemności albo, że uczą się, podpatrując starszych.

Książka świetnie pokazuje najmłodszym (wiek 3+), że zwierzęta czują i cierpią tak samo jak ludzie. „Tak jak ty” rozwija dziecięcą empatię i uczy, bez moralizowania i grożenia palcem, szacunku do zwierząt.

Książkę zilustrowała Pauline Martin, znana polskim czytelnikom z popularnej wśród przedszkolaków serii o Archibaldzie np. „Miłość”, „Moja młodsza siostra” albo „Przyjaźń”.

Z tytułów uwrażliwiających na krzywdę zwierząt polecam również światowy bestseller „Uratuj mnie!” a dla dzieci starszych książkę  „Jedyny i niepowtarzalny Ivan”.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!