Jabłka Pana Peabody’ego

by admin

Pani Basia ma wśród swoich trzecioklasistów kilka dziewczynek, które rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat nowej koleżanki. Wychowawczyni poprosiła o wskazanie książki, którą mogłaby wykorzystać, żeby im uświadomić, że plotki wcale nie są takim niewinnym żartem, jak im się wydaje i mogą mieć poważne konsekwencje. Polecam książkę „Jabłka Pana Peabody’ego” o tym, jaką krzywdę można wyrządzić słowami i jak ciężko to potem naprawić. Zwłaszcza w dobie Internetu, gdzie wiadomości rozchodzą się z zawrotną prędkością i trafiają do tysięcy odbiorców.

Jabłka Pana Peabody’ego, Madonna, przekład Jerzy Łoziński, ilustracje Loren Long, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2003, wiek 7+

Nieważne, jak to wyglądało. Ważna jest prawda.

Następnym razem nie spiesz się tak z oceną ludzi. I pamiętaj, jaką siłę mają słowa.

W  małym amerykańskim miasteczku nauczyciel historii organizuje co tydzień mecze baseballowe. Uczniowie pana Peabody’ego nie przejmują się przegranymi, bo sama gra sprawia im przyjemność. Uwielbiają też swojego nauczyciela. Pewnego dnia wszystko się zmienia. Jeden z uczniów widzi, jak po zakończonym meczu pan Peabody bierze ze straganu jabłko i odchodzi bez płacenia. Chłopiec opowiada o tym zdarzeniu wszystkim napotkanym osobom i wieść o kradzieży szybko obiega całe miasteczko. W kolejną sobotę na boisku pojawił się tylko jeden chłopiec, Litlle Billy, i mówi nauczycielowi, że wszyscy uważają go za złodzieja. Pan Peabody zabiera chłopca na stragan i wyjaśnia sytuację – płaci za jabłka z góry i odbiera je po meczu. Tommy, który wyciągnął pochopne wnioski i rozgłosił nieprawdziwą informację, przeprosił nauczyciela. Pan Peabody przyjął przeprosimy, ale postanowił uświadomić chłopcu, jak trudno naprawić krzywdę wyrządzoną przez plotkę. Tommy miał przynieść na boisko puchową poduszkę. Gdy pan Peabody ją rozpruł, wiatr rozniósł pióra na wszystkie strony.

Teraz pozbieraj wszystkie piórka –  polecił nauczyciel. Każde piórko to jeden mieszkaniec Happville.

Ilustracje świetnie oddają klimat amerykańskiej prowincji z pierwszej połowy XX wieku. Sugerowany wiek: 7+

Na podstawie książki stworzono scenariusze zajęć na temat raniącej siły słów, przemocy werbalnej i plotki. Znajdziecie je w dodatku „Biblioterapia w szkole” do kwartalnika „Biblioteka w szkole” z 10.2019, str. 6, 10.2017 str. 14,  w czasopiśmie „Biblioterapeuta” Nr 2/2014, str. 28 i „Biblioterapeuta” 2/2016, str. 33.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!