Kropka – recenzja

by admin

Kropka, Peter H. Reynolds (tekst i ilustracje), przekład Iwona Mączka, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2017; wiek 5+

Możemy dodawać dzieciom skrzydeł albo je podcinać

Każdy z nas zna na pewno osoby, które prze całe życie nigdy nie rysowały, unikały śpiewania, nie chciały zagrać w siatkówkę, albo nie poszły na studia matematyczne, tylko dlatego, że w dzieciństwie ktoś podciął im skrzydła. Usłyszały, że nie potrafią, że nie nadają się i uwierzyły w to. „Kropka” to mała, niepozorna książeczka, która ma wielką moc. Dzieciom dodaje wiary w siebie, pokazuje, że warto podejmować wyzwania i nie poddawać się. A rodzicom i nauczycielom przypomina, jak wielkie znaczenie  ma pochwała, jak ważne jest docenianie wysiłków dzieci.

Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie

Vashti siedzi przed pustą kartką papieru. Lekcja plastyki już się skończyła, a ona nic nie narysowała. Nie narysowała, bo jak twierdzi, nie potrafi rysować. „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie” – zachęca dziewczynkę nauczycielka. Przekonana o braku talentu plastycznego Vashti ze zniecierpliwieniem stawia znaczek, podpisuje kartkę i pospiesznie opuszcza klasę. Ku jej zdziwieniu nauczycielka oprawia jej rysunek w ozdobną ramkę i wiesza na ścianie. Widok własnej kropki na ścianie klasy pomaga dziewczynce uwierzyć w swoje możliwości, odkryć pokłady kreatywności, o które na ostatniej lekcji nawet się nie podejrzewała, i dodaje energii do namalowania jeszcze piękniejszych rysunków.

Moc pochwały

Okazuje się, że Vashti potrafi malować  kropki malutkie i ogromne, czerwone, niebieskie, a nawet fioletowe. Udaje jej się też stworzyć kropkę, wcale jej nie malując! Malowanie sprawia dziewczynce wielką przyjemność, a wystawa jej prac okazuje się prawdziwym sukcesem. Kiedy nasza artystka zauważa przypatrującego się jej pracom chłopca, namawia go do namalowania własnego dzieła.

No coś ty! Nie umiem narysować prostej kreski nawet przy pomocy linijki! – broni się  chłopiec.

To pokaż! –  nie odpuszcza bohaterka.

Vashti, w którą uwierzyła mądra nauczycielka, chce teraz pomóc koledze odkryć drzemiący w nim potencjał.

Dzień Kropki

Książka stała się światowym bestsellerem, zdobyła mnóstwo nagród i wyróżnień i  była inspiracją do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kropki, w którego obchodach 15.09 uczestniczy już ponad 7 milionów osób z 81 krajów świata. Nauczyciele, bibliotekarze i pracownicy  instytucji kulturalnych organizują różne działania, które zachęcają dzieci do próbowania własnych sił w różnych dziedzinach, poznawania swoich mocnych stron, odkrywania talentów. Uczestnicy Dnia Kropki zakładają ubrania w kropki,  tworzą prace plastyczne, piszą opowiadania i wiersze zainspirowane kropką, kręcą filmiki, grają w matematyczne i językowe gry z kropką w roli głównej, organizują pokazy talentów itd.

Osoby zainteresowane akcją mogą się zarejestrować na stronie: http://www.thedotclub.org/dotday/.

Powstała też polska strona pod adresem: http://kropka-dot.blogspot.com.

Mądrą nauczycielkę miał też „Nieśmiałek” z książki Sylwii Chutnik.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!