Dżok – legenda o psiej wierności

by admin

Dżok – legenda o psiej wierności, Barbara Gawryluk, ilustracje Iwona Cała, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2015, ISBN: 978-83-7672-375-4

Ta wzruszająca historia zdarzyła się naprawdę. Jej bohaterem jest pies Dżok, którego zabrał ze schroniska i przygarnął pewien starszy pan. Pies pokochał pana Nikodema całym sercem, mieli różne przygody, ale jego szczęście nie trwało długo. Pewnego dnia mężczyzna zasłabł na ulicy i zabrała go karetka. Mężczyzna niestety zmarł, ale pies cierpliwie czekał na swojego pana w miejscu, w którym się rozstali. Żywił się odpadkami z koszy na okolicznych przystankach, dokarmiali go też życzliwi krakowianie, ale Dżok nikomu nie ufał –  porywał jedzenie i natychmiast uciekał. Kilka razy uciekł też pracownikom schroniska, by wrócić na swój posterunek. Spędził na bardzo ruchliwym rondzie cały rok. Dżok stał się symbolem psiej wierności i doczekał się własnego pomnika w Krakowie. Tyle fakty. Autorka opowiada tę historię pięknie i bardzo wzruszająco, wzbogaca relację o to, co najważniejsze, czyli emocje bohaterów. Całości dopełniają ciepłe ilustracje Iwony Całej. Przygotujcie chusteczki.

Książka „Dżok. Legenda o psiej wierności” zdobyła wyróżnienie jury dziecięcego Polskiej Sekcji IBBY w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku 2007 i została wpisana na złotą listę Fundacji ABC, prowadzącej akcję „Cała Polska czyta dzieciom.”

Książka dla dzieci w wieku przedszkolnym, 5+

Podobne wpisy

error: Content is protected !!