JA TEŻ CHCĘ MIEĆ RODZEŃSTWO

by admin

Ja też chcę mieć rodzeństwo, Astrid Lindgren, przekład Anna Węgleńska,ilustracje Ilon Wikland, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2008 r., ISBN: 978-83-60963-19-7; wiek 3+

img_6038-2Książka pokazuje rewolucję, jaką jest pojawienie się rodzeństwa w życiu starszego dziecka. Peter jest zazdrosny o czas i uwagę, które rodzice poświęcają siostrze, martwi się, że kochają Lenę bardziej niż jego i stara się różnymi sposobami zwrócić na siebie ich uwagę (tłucze naczynia, obcina sobie włosy w ząbki). Chłopiec nie radzi sobie ze złością i żalem, których doświadcza i wyraża je w sposób budzący dezaprobatę otoczenia (np. uderza dziewczynkę). W tym trudnym okresie rodzice okazują synkowi wiele cierpliwości, zapewniają go o swojej miłości i próbują zaangażować chłopca w opiekę nad siostrą. Z czasem Peterowi coraz bardziej podoba się rola starszego brata,  a gdy Lena dorasta, świetnie się razem bawią. Kiedy w rodzinie pojawia się kolejne dziecko – Mats  i rodzice mają mniej czasu dla starszych dzieci, Peter i Lena mają siebie.

W książeczce znajdziemy opisy okresu niemowlęctwa Petera, Leny i Matsa. Te trzy opisy są identyczne, różnią się tylko imionami dzieci. Dzięki temu prostemu zabiegowi, mały czytelnik widzi, każdy maluch jest tak samo absorbujący i czasami sprawia kłopoty, że i jemu rodzice poświęcali tyle czasu i uwagi a także, że „mały krzykacz” szybko zamienia się w świetnego kompana zabaw.

„Ja też chcę mieć rodzeństwo” pomaga starszym braciom i siostrom odnaleźć się w nowej sytuacji. Daje im też wsparcie poprzez akceptację trudnych emocji. Pokazuje, że nie tylko oni chcieliby czasami zamienić młodsze rodzeństwo „na trójkołowy rowerek”, że ich uczucia są normalne, a inne dzieci w ich sytuacji czują i myślą podobnie.

Dopełnieniem tekstu są  bardzo kolorowe, pełne drobnych szczegółów ilustracje Ilon Wikland. Panujący na obrazkach rozgardiasz świetnie oddaje atmosferę pogody, beztroski i dziecięcej zabawy. Patrząc na ilustrację przedstawiającą Petera w kącie lub na kolanach mamy nie mogę wyjść z podziwu, jaki ogrom emocji można zawrzeć w jednym rysunku.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!