OPOWIEŚCI Z PLANETY HOLO. OPOWIADANIA TERAPEUTYCZNE

by admin

Opowieści z planety Holo. Opowiadania terapeutyczne, Jovanka Tomaszewska, Wojciech Kołyszko, wydawca: Fundacja Drabina Rozwoju, Warszawa  2010,  ISBN 978-83-930741-4-3; wiek 5+

Planetę Holo zamieszkują mieszkańcy zwani Holinkami. Holinki pod wieloma względami różnią się od ludzi – zamiast włosów mają powiewki, uwielbiają grać w darlando, gdzie „bramka jest okrągła, a piłki są dwie”, jedzą inne potrawy niż my i obchodzą inne święta. Jednak lęki związane z chorobą i pobytem w szpitalu (rozłąka z rodzicami, poczucie braku wpływu na własne życie, bunt przeciwko niesprawiedliwemu losowi, przekonanie o niższej wartości, itd.) Holinki przeżywają tak samo, jak nasze dzieci.

Książka ma przede wszystkim stanowić pomoc dla dzieci cierpiących na przewlekłe choroby (takie jak nowotwory, mukowiscydoza, cukrzyca, astma czy padaczka). Zawarte tu opowiadania pokazują, że choroba dotyka wielu dzieci, że da się ją oswoić i mimo różnych dolegliwości zdrowotnych, obowiązków i ograniczeń, które niesie ze sobą choroba, da się z nią funkcjonować. Dzieci znajdą tu również akceptację swoich emocji towarzyszących chorobie. Opowiadania przekazują konkretną wiedzę na temat objawów różnych chorób i można je oczywiście czytać także dzieciom zdrowym, w celu pokazania, że choroba jest zjawiskiem powszechnym i nauczenia rozumienia sytuacji innych.

Autorzy napisali „Opowieści z planety Holo” również z myślą o dorosłych opiekujących się chorymi dziećmi, dlatego zawarli tam informacje o dziecięcych emocjach towarzyszących traumatycznym przeżyciom, pozytywne wzorce komunikowania się z chorymi dziećmi i udzielania emocjonalnego wsparcia. Znajdziemy tam również sposoby mobilizowania sił psychicznych do walki z chorobą. Opowiadania powstały w ramach projektu „Bajka – Pomagajka u doktora”.

Temat chorób przewlekłych poruszają również psychoedukacyjne opowiadania z serii Bajki bez barier.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!