KRZYŚ JEST WYJĄTKOWY

by admin

Krzyś jest wyjątkowy, Charles A. Amenta III, przekład Ewa Wojtych, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2010, ISBN 978978-83-60577-47-9

img_9729-2Książeczka przybliża świat dziecka autystycznego, opisując wydarzenia znane dzieciom z ich własnego życia. Dzieci reagują na odmienność różnie – czasami ciekawością, czasami strachem a czasami niestety  agresją. Książka „Krzyś jest wyjątkowy” może nauczyć dzieci reagować na inność otwartością i uśmiechem.  Dzięki lekturze rówieśnicy bohatera książki mogą zrozumieć jego zachowanie, dostrzec to, co ich i Krzysia różni, a co sprawia, że są podobni.

Autor książki jest lekarzem i ojcem tytułowego Krzysia. Książkę napisał w oparciu o swoją wiedzę i osobiste doświadczenia. Życie rodziny Krzysia zostało opisane bardzo rzeczowo i prawdziwie, bez zbędnych upiększeń – widzimy tam wielką miłość, ale i konflikty Krzysia z rodzeństwem, zmęczenie i chwile bezradności rodziców, codzienne trudności i problemy.

Nie jest to pozycja terapeutyczną dla dzieci chorych, jej celem jest oswajanie z autyzmem ich zdrowych kolegów. Istnieją książki, które, moim zdaniem, powinny obowiązkowo trafić do każdego przedszkola i każdej szkoły. I właśnie Krzyśjest jedną z nich.

Książka została poprzedzona wstępem dla rodziców, z którego mogą się dowiedzieć, jak różnorodnym zjawiskiem jest spektrum autyzmu, poznać  przyczyny  różnych zachowań dzieci dotkniętych autyzmem  itd. Warto zapoznać się z tą publikacją, bo to często niestety właśnie z domu dzieci wynoszą  krzywdzące opinie i różne mity związane z autyzmem.

Książka „Czarodziejka” z serii Bajki bez barier również zapoznaje dzieci z problemami rówieśników z autyzmem.

 

Podobne wpisy

error: Content is protected !!