TO NIE TWOJA WINA

by admin

To nie twoja wina, Maria Adele Garavaglia, przekład Agnieszka Maria Stefańska, wydawnictwo WAM, Kraków 2010

„To nie twoja wina” należy do serii Wielkie problemy naszych dzieci i jest opowiadaniem terapeutycznym dla (młodszych) dzieci, których rodzice rozwiedli się. Książka jest poprzedzona wstępem psychologa.

Rodzice Marka rozstali się. Chłopiec jest przekonany, że rodzice kłócili się przez niego, a  rozwód jest karą za jego złe zachowanie.

„Mój tata przestał mnie kochać. Tak samo mama. Tata wyprowadził się z domu, a niezadługo mama też to zrobi, założę się. Zostanę sam, ponieważ w domu nigdy nie potrafię zachowywać się spokojnie!”

Od kiedy tato wyprowadził się z domu, chłopiec przestaje strzelać gole podczas meczów piłkarskich i otrzymuje same nagany od nauczycieli. Marek boi się, że już nigdy więcej nie zobaczy taty i stara się za wszelką cenę pogodzić rodziców.

Na szczęście rodzice poważnie traktują emocje syna i oboje wspierają go w tej trudnej sytuacji (w przeciwieństwie do rodziców Andzi i Tildy). Ojciec tłumaczy synowi, że winę za rozwód ponoszą wyłącznie dorośli, zapewnia go o swojej miłości i obiecuje, że nigdy nie zniknie z jego życia. Mama również mówi, że miłość do dzieci nigdy się nie kończy, nawet kiedy dorośli przestają darzyć się uczuciem. Ale chłopiec wcale nie jest przekonany…

Na finałowy mecz Marka przychodzą oboje rodzice i w momencie, kiedy chłopak strzela gola, rzucają się sobie na szyje. Po udanych rozgrywkach, cała rodzina idzie do pizzerii, by uczcić mecz. Widok obojga rodziców entuzjastycznie kibicujących podczas meczu, przekonuje chłopca o prawdziwości ich zapewnień.  Bohater nie może zmienić sytuacji, w której się znalazł, ale może zmienić (i zmienia) sposób myślenia o niej. Książka niesie ważne przesłanie, że dziecko nie ponosi żadnej winy za rozstanie rodziców. Mimo że rodzice nie są razem, na zawsze pozostaną  rodzicami i zawsze będą kochać swoje dziecko.

Książki „Będzie inaczej” i „Moje dwa domy” mogą również stanowić cenne wsparcie dla dziecka, którego rodzice rozstali się.


Podobne wpisy

error: Content is protected !!