BASIA I NOWY BRACISZEK

by admin

Basia i nowy braciszek, Zofia Stanecka, ilustracje Marianna Oklejak, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2011, ISBN: 978-83-237-5320-9

img_9544-2Seria bajeczek o Basi pokazuje najmłodszym,  jak poradzić sobie z różnymi trudnymi sytuacjami i emocjami. Tym razem Basi rodzi się braciszek. Basia ma już brata, ale do tej pory to ona była najmłodsza. Gdy w domu pojawia się Franek, życie Basi wywraca się do góry nogami. Mama nie ma czasu na wieczorne czytanie córce, karmi Frania piersią zamiast robić Basi kakao,  a tata zachwyca się urodą maluszka. Dziewczynka ma żal do rodziców, czuje się zdradzona, odrzucona. Aby zwrócić uwagę rodziców, Basia postanawia też być dzidziusiem, ale w końcu decyduje się na rolę starszej siostry. Okazuje się bowiem, że tylko ona potrafi uspokoić Franka kiedy płacze na spacerze. Rodzice są dumni z Basi.

Mądre i ciepłe opowiadanie o Basi pozwala starszym braciom i siostrom utożsamić się z bohaterką, rozumieć własne emocje i poradzić sobie z nimi. Lektura daje też wzmocnienie pokazując, że nie są „małymi potworami“, które, jako jedyne na świecie odczuwają zazdrość i złość w stosunku do swojego młodszego rodzeństwa.

Lektura to świetna podstawa do przeprowadzenia rozmowy z dzieckiem, które odczuwa lęk przed swoją nową rolą, niepokój przed utratą uwagi i miłości rodziców. Ważne, żeby zapewnić dziecko, że nigdy nie utraci miejsca w sercu rodziców, nie kwestionować jego prawa do odczuwania trudnych emocji, nie wymuszać entuzjazmu i radości w związku z pojawieniem się rodzeństwa.

Język książeczki jest zrozumiały nawet dla kilkulatka,  a ilustracje Marianny Oklejak, chociaż bardzo proste, oszczędne, niosą niesamowity ładunek emocjonalny i bardzo sugestywnie oddają przeżycia bohaterki.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!