Gdzie mieszka szczęście? – recenzja

by admin
Okładka książki Gdzie mieszka szczęście Barry Timms

Gdzie mieszka szczęście? Barry Timms, przekład Olga Miękus, ilustracje Greg Abbott, Wydawnictwo Wilga, Warszawa 2019 r., wiek 4+

Zgubne porównywanie się

Gdzie mieszka szczęście? to książka, która na pewno spodoba się całej rodzinie – dzieciom ze względu na ciekawą formę, a dorosłym ze względu na mądry przekaz.

Historia jest bardzo prosta: Pan Mysz Szara mieszka z ukochaną żoną i licznym potomstwem w ślicznym domku w lesie. Domek jest słoneczny, nie brakuje w nim miejsca do zabawy i mysia rodzina jest w nim bardzo szczęśliwa. Do czasu. Kiedy tata mysz zauważa podczas spaceru willę Myszy Białej stwierdza, że jego domek jest zdecydowanie za mały i że naprawdę szczęśliwym można być tylko posiadając taki wielki taras, jaki ma jego biały sąsiad. Pan Mysz Biała potwierdza, że rzeczywiście, jeszcze do niedawna był przekonany, że ma wszystko, czego potrzebuje do szczęścia. Wszystko zmieniło się jednak kiedy zobaczył na wzgórzu ogromny pałac. I to z wieżyczką! Od tej pory zamiast cieszyć się swoją willą z tarasem, czuje smutek i zazdrość.

Mysz Szara i Biała udają się z wizytą do właściciela pałacu. Mysz Brązowa oprowadza gości po sali balowej, ogrodzie z fontanną i obserwatorium. Goście wzdychają:

„Jeszcze dziś rano, nic nam nie brakowało, jednak teraz wiemy, że mamy za mało”

Pogoń za lepszym, nowszym, ładniejszym

Ku ich zaskoczeniu gospodyni przyznaje, że i ona komuś zazdrości. Często podgląda przez teleskop mały domek w lesie, który jest wypełniony miłością, gwarem i śmiechem.

„Bywam samotna – gospodyni wyznaje. – Gdy widzę ten dom, dzień weselszy się staje. Jak tam radośnie! Ależ się kochają! Widać, że szczęśliwe myszy tam mieszkają!”

Zdumiony pan Mysz Szara rozpoznaje swój dom i swoją rodzinę. Pan Mysz Biała też dochodzi do wniosku, że w białej willi niczego mu nie brakuje.

„Racja!- Biała Mysz mówi, nagle pewna siebie. – W domku bez wieży mam nie gorzej od ciebie!”

Wdzięczność i docenianie

Świetna historia  z mądrym przesłaniem, że szczęście nie zależy od tego, ile posiadamy. Trzy myszy zrozumiały, że  porównywanie się z innymi i niekończąca się pogoń za lepszym, nowszym, ładniejszym, są źródłem frustracji,  a sekretem prawdziwego szczęścia jest właśnie umiejętność doceniania tego, co posiadamy.

 „Bo gdziekolwiek mieszkasz, prawdziwe szczęście znasz… jeśli masz co potrzeba… i kochasz to co masz”.

Wierszowany tekst dobrze czyta się na głos. Na uwagę zasługuje też interaktywna forma książki (dziurki, odchylane klapki, otwierane okienka, rozkładane strony), która na pewno uatrakcyjni dzieciom lekturę.

Podobny temat poruszają książki „Top car”, „Megabombkowy hotel gwiazdkowy” i „Królewna”.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!