JEŚLI BOCIAN NIE PRZYLECI, CZYLI SKĄD SIĘ BIORĄ DZIECI

by admin

Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci, Agnieszka Frączek, ilustracje Iwona Cała, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2016,  ISBN:  978-83-7672-452-2

img_9716Ta króciutka, wierszowana książeczka  o tym, jak maleńki człowieczek stał się członkiem nowej rodziny. Lektura może być inspirującym bodźcem do przeprowadzenia ze swymi przysposobionymi pociechami rozmowy na temat ich historii. Autorka opowiada o adopcji prosto i naturalnie, a jednocześnie bardzo pięknie i wzruszająco.

Nie jest to książka terapeutyczna na  konkretne problemy adoptowanego dziecka np. strach przed ponownym odrzuceniem, ale lektura bardzo dobrze nadaje się do oswajania  tematu adopcji. Opowiadanie pokazuje dzieciom adoptowanym, że na świecie jest wiele dzieci „nie z  brzuszka, tylko z serduszka” a rodziny adopcyjne są takie same, jak biologiczne (tylko początek był inny).

Książkę można czytać również innym dzieciom w celu odczarowania pojęcia „adopcja” pokazania, że adopcja to nic nadzwyczajnego, to po prostu jeden ze sposobów na powiększenie rodziny, a dzieci adoptowane nie są biedne i nieszczęśliwe tylko wymarzone, wyczekane  i bardzo kochane przez swoje nowe rodziny.

„Kiedy mnie przywieźli z dala,
tata mało nie oszalał,
dziadek po chusteczki latał
i tłumaczył, że ma katar,
wujek szeptał: „Moja klucho!”,
babcia całowała w ucho,
piesek mi przynosił piłkę,
a mamusia, przez pomyłkę ,
kaszką częstowała gości
i wciąż śmiała się z radości.”

Podobne wpisy

error: Content is protected !!