KOSMITA

by admin

KOSMITA, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, ilustracje Jona Jung, Fundacja ING Dzieciom, wydawnictwo ING Bank Śląski, Bielsko-Biała 2008, wiek 5+

W „Kosmicie” zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Rzadko się zdarza, żeby opowiadanie terapeutyczne, napisane  na „zadany” temat, gdzie treść ma pełnić funkcję służebną, nie straciło nic z walorów artystycznych.

img_0235-2Narratorem  opowiadania jest Ola, która niecierpliwie czeka na pojawienie się na świecie braciszka. Kiedy rodzi się Kacper, szybko okazuje się jednak, że rzeczywistość nie ma nic wspólnego z wyobrażeniami i oczekiwaniami dziewczynki. Kacperek rośnie, ale jest inny od rodzeństwa koleżanek Oli – ciągle wpatruje się w swoje odbicie w piekarniku, zawija się ciasno w koc, i nie rozstaje się z łyżką a na wszelkie próby  przytulenia reaguje przeraźliwym płaczem. Ola dochodzi do wniosku, że chłopiec musi być… kosmitą.

Książka jest adresowana do  rodzin dzieci autystycznych, ale zdecydowanie warta jest przeczytania szerszemu gronu czytelników. „Kosmita” w przystępny dla dzieci sposób opisuje objawy autyzmu, przybliża świat dziecka autystycznego i w ten sposób oswaja z tą chorobą.

Książek dla dzieci uczących empatii i akceptacji odmienności jest już na szczęście w księgarniach sporo. „Kosmita” ma tą dodatkową zaletę, że jest to również (a raczej przede wszystkim) opowiadanie terapeutyczne dla  rodzeństwa chorego dziecka. Autorka poświęca szczególną uwagę problemom, z którymi zmagają się bracia i siostry „innych”. Ola jest początkowo rozczarowana innością brata, zła na niego, rodziców i los. Czuje bezradność, bo nie potrafi porozumieć się z bratem. Wstydzi się też zaprosić do domu koleżanki w obawie o ich reakcję na inność brata (jak miałaby im wytłumaczyć, że Kacper biega po mieszkaniu goły, w samej kominiarce na głowie i wrzeszczy?). Ola czuje się też zaniedbywana przez rodziców, którzy sami potrzebują trochę czasu, żeby odnaleźć się w nowej sytuacji. Aby zwrócić na siebie ich uwagę Ola zaczyna nawet symulować autyzm. Powoli Kacper uczy się wyrażać swoje potrzeby i emocje a rodzina uczy się je odczytywać. Ta książka może pomóc rodzeństwu chorych dzieci zrozumieć własne trudne emocje i poradzić sobie z nimi. „Kosmita” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel znalazł się na złotej liście książek Fundacji ABCXXI.

książka w formacie pdf  jest dostępna na stronie: https://www.ingdzieciom.pl/_fileserver/item/1500929

Książka „Podaj łapkę misiu” również zapoznaje dzieci z problemami rówieśników z autyzmem.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!