Bajki, które leczą

by admin

Bajki, które leczą część I, Doris Brett, przekład Małgorzata Trzebiatowska, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2006, ISBN: 978-83-87957-65-0; wiek 6+

Bajki, które leczą część II, Doris Brett, przekład Hanna Dankiewicz, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005, ISBN: 978-83-87957-67-4; wiek 6+

Pierwszy tom ukazał się po raz pierwszy w 1998 roku pod tytułem „Opowiadania dla Twojego dziecka: koją, leczą, rozwiązują problemy. Cz. 1”. Dwa lata później Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne wydało „Opowiadania dla Twojego (nieco starszego) dziecka: koją, leczą, rozwiązują problemy. Cz. 2”.

Inspiracją do napisania opowiadań  była dla D. Brett obserwacja córki, Amanthy. Dziewczynka miała wiele lęków, a każda próba pokonania lęku przy pomocy racjonalnego tłumaczenia kończyła się porażką. Wtedy autorka stworzyła dla niej historyjki o Ani. Ania była podobna do Amanthy, mieszkała w podobnym domu, miała podobną rodzinę i psa, a co najważniejsze – miała ten sam problem co Amantha. Czytając o przeżyciach bohaterki Amantha odczuwała ulgę, że nie jest jedynym człowiekiem na świecie, który ma taki kłopot i miała poczucie, że ktoś ją naprawdę rozumie. Dzięki opowiadaniom dziewczynka mogła  spojrzeć z dystansem na swoją sytuację, przemyśleć ją, a jednocześnie nie miała dyskomfortu związanego z krępującą rozmową na temat własnych emocji i lęków. Mogła też skorzystać z wypróbowanego przez bohaterkę rozwiązania ich wspólnego problemu.

Autorka opisuje mechanizmy (identyfikacja i naśladownictwo) i techniki psychologiczne (odwrażliwianie, konkretyzowanie, racjonalizowanie), które sprawiają, że odpowiednio skonstruowane opowiadania stają się skutecznym narzędziem rozwiązywania dziecięcych problemów. D. Brett wydała swoje książki w 1986 roku, więc można ją uznać za prekursorkę bajkoterapii (chociaż autorka tak tej metody nie nazywa).

Bardzo cenię książki Doris Brett za merytoryczną podbudowę opowiadań. Oprócz bajek terapeutycznych znajdziemy tu rzetelne informacje na temat trudności i problemów, które towarzyszą poszczególnym etapom rozwoju dziecka, lęków, które są nierozerwalnie związane z nabywaniem przez dzieci doświadczeń i nowych umiejętności. Każdy rozdział jest poświęcony innemu problemowi, który D. Brett najpierw szczegółowo omawia a następnie proponuje opowiadanie, które może pomóc w jego rozwiązaniu. Każda historia jest opatrzona licznymi przypisami, w których autorka analizuje poszczególne elementy opowiadań, objaśnia ich funkcje, działanie itd.

Co istotne, ta teoretyczna wiedza  jest przedstawiona w bardzo przystępnej formie. D. Brett jest psychologiem klinicznym, ale w swojej książce dzieli się swoimi doświadczeniami i radami, jak rodzic z innymi rodzicami.

Brett adresuje obie książki do rodziców, którzy chcieliby wesprzeć swoje dzieci w zmaganiu się z różnymi emocjonalnie trudnymi sytuacjami. Poszczególne historie dotyczą m.in. takich problemów, jak: lęk przed ciemnością, koszmary nocne, narodziny rodzeństwa, pierwsze dni w przedszkolu, rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby, pobyt w szpitalu, nadpobudliwość, nieśmiałość, przemoc w grupie rówieśniczej, konflikty z rodzeństwem, uzależnienie rodzica.

Autorka zwraca uwagę, że każde dziecko jest inne i zachęca do odpowiedniego modyfikowania zaproponowanych opowiadań. Wszystkie historie są tak skonstruowane, żeby rodzice mogli je łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb swojego dziecka.

Oprócz opowiadań terapeutycznych znajdziemy tu także opowiadania relaksacyjne i rozdział poświęcony uczeniu dzieci odprężania się.

W czasopiśmie Biblioterapeuta znajdziecie scenariusze zajęć biblioterapeutycznych opartych o rozdziały z książek Doris Brett np. Biblioterapeuta 4/2006, str. 11 zajęcia na temat poczucia własnej wartości „Dlaczego ona mi dokucza?”, Biblioterapeuta 1/2009 str. 11 i 12 dwa scenariusze zajęć oswajających z tematem śmierci.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!