Ładne i mądre

by admin

Dzisiaj prezentuję świetne tytuły dla przedszkolaków (4+). Książki są bardzo porządnie wydane – duży format, twarde oprawy i wysokiej jakości papier. Krótki, wierszowany tekst łatwo wpada w ucho, przekaz jest zrozumiały, ale nienachalny, a od zachwycających ilustracji trudno oderwać wzrok. Każda książka porusza inny temat, ale wspólnym mianownikiem jest zachęta do aktywnej postawy wobec życiowych wyzwań, odważnego stawiania czoła problemom.

IMG_0049-7Mysz, która chciała być lwem, Rachel Bright, przekład Barbara Supeł, ilustracje Jim Field, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2017, ISBN: 978-83-8073-593-4, wiek 4+

Mała myszka nie ma łatwego życia – wszyscy ją ignorują, potrącają, depczą. Mysz czuje się samotna, ale jest przekonana, że tak szara i niepozorna nigdy nie zwróci na siebie uwagi. Musi się zmienić. Postanawia więc udać się do lwa, którego podziwiają wszystkie zwierzęta, i poprosić, żeby nauczył ją głośnego ryczenia. Przebieg spotkania jest dość zaskakujący. W każdym razie mysz przekonuje się, że wcale nie musi być wielka i groźna, żeby znaleźć przyjaciół.

Świetna historyjka o nieocenianiu po pozorach i odnajdywaniu swoich mocnych stron. Zachęca dzieci do uwierzenia w siebie, polubienia siebie takimi jakie są.

IMG_9998-7Koala, który się trzymał, Rachel Bright, przekład Barbara Supeł, ilustracje Jim Field, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2017, ISBN: 978-83-8073-592-7, wiek 4+

Bohater całymi dniami kurczowo trzyma się drzewa. Tylko tam czuje się bezpiecznie a wszystko, co nowe, nieznane, przeraża go.  Zwierzęta zapraszają Koalę do wspólnej zabawy, lecz on, chociaż czasami spogląda na nie z zazdrością i skrycie marzy o przygodach z nowymi przyjaciółmi, zaraz przypomina sobie o wszystkich niebezpieczeństwach czyhających na niego na dole i jeszcze mocniej przywierał do drzewa. Kiedy pewnego dnia siła wyższa zmusza małego asekuranta do opuszczenia strefy komfortu i zejścia na ziemię,  Koala przekonuje się, że świat nie jest taki straszny, jak mu się wydawało (mina Koali bezcenna), a kiedy ma się łapki wolne od trzymania można robić wiele ciekawych rzeczy!

Książka pokazuje dzieciom, że warto przełamywać swoje lęki i słabości. A otwierając się na zmiany i nowe znajomości możemy naprawdę wiele zyskać.

IMG_9995-7Wiewiórki, które nie chciały się dzielić, Rachel Bright, przekład Barbara Supeł, ilustracje Jim Field, Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2018, ISBN: 978-83-8073-725-9, wiek 4+

Beztroski Cyryl całą jesień spędził na zabawie i zapomniał zrobić zapasy na zimę. Kiedy zauważa ostatnią szyszkę wie, że musi ją zdobyć. Ale na szyszkę ma chrapkę również Skrzętny Błażej, który zebrał już wprawdzie mnóstwo jedzenia ale uznał, że do szczęścia brakuje mu właśnie tej ostatniej szyszki. Walcząc o szyszkę wiewiórki przeżywają wiele przygód a w końcu przekonują się, jak wspaniale jest mieć obok kogoś, z kim można się podzielić.

Historia wiewiórek uczy ważnych dla przedszkolaka umiejętności społecznych,  jakimi są dzielenie się i współdziałanie.

Z doświadczenia swojego i znajomych mam wiem, że obrazki Jima Fielda działają na dzieci hipnotyzująco. Nawet maluchy, które mają problem ze skupieniem się na dłużej, dają się wciągnąć ilustratorowi do australijskiego,  afrykańskiego albo europejskiego (kanadyjskiego?) lasu (akcja każdej książki rozgrywa się na innym kontynencie) i przez długie minuty słychać tylko przewracanie stron. Książki można też wykorzystać do ćwiczenia z dzieckiem spostrzegawczości i poszerzania słownictwa (egzotyczne zwierzęta). Przygotujcie się też na to, że jak tylko zamkniecie książkę po skończonej lekturze, usłyszycie prośbę „Jeszcze raz”.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!