RODZINA ZUZI

by admin

Rodzina Zuzi, Annette Aubrey, przekład Katarzyna Iwańska, ilustracje Patrice Barton, Wydawnictwo G+J Gruner+Jahr Polska, Warszawa 2013 r., ISBN: 978-83-7778-277-4, wiek 3+

img_6189-2Historyjka jest bardzo prosta: po kąpieli mama czasze małej Zuzi włosy. Dziewczynka patrzy na swoje odbicie w lustrze i zauważa, że jej włosy są znacznie ciemniejsze niż włosy mamy. Rodzice wykorzystują pytania Zuzi do porozmawiania z nią na temat adopcji.

Na pewno większość rodziców adopcyjnych jest przekonana o konieczności jawności adopcji i nie chce ukrywać przed dzieckiem prawdy, ale bardzo często nie wiedzą jak taką rozmowę  z dzieckiem zacząć. Książka „Rodzina Zuzi” może być punktem wyjścia do rozmów z dziećmi o ich historii, o tym jak pojawiły się w domu, jak stały się częścią nowej rodziny. Historia Zuzi pokazuje, że wcale nie trzeba czekać na specjalny moment, żeby odbyć z dzieckiem „poważną” rozmowę, lepiej wykorzystywać  każdą okazję, którą podsuwa nam codzienne życie. Ważne, żeby nie tylko powiedzieć dziecku o adopcji (na zasadzie wyjawiania tajemnicy), ale wracać do tematu, żeby dziecko wzrastało z tą wiedzą, oswajało się, żeby adopcja stała się dla niego zwykłym elementem rzeczywistości.

Dzięki prostemu językowi opowiadanie będzie zrozumiałe już dla dzieci od 3 roku życia. Ilustracje oddają nastrój ciepła, bliskości i miłości panujący w rodzinie Zuzi. Książka zawiera  przykłady rozmów o adopcji, propozycje odpowiedzi i pomocne wskazówki dla rodziców i nauczycieli.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!