Wydawnictwo Literatura (częściowo we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego), wydało serię książek „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Książki są skierowane do młodych czytelników (od 7 roku życia) i mają im przybliżyć temat wojny.
Oparte na autentycznych historiach
Treść opowiadań jest oparta na autentycznych historiach osób, które w trakcie wojny były dziećmi. Na końcu książek znajdują się dane i zdjęcia osób, których przeżycia zostały opisane, dzięki czemu dzieci widzą, że bohaterami tych historii są prawdziwi ludzie, że opisywane wydarzenia miały miejsce naprawdę. Nasze dzieci nie mają już dziadków, którzy mogli by im opowiedzieć o swoich przeżyciach podczas wojny, dlatego tak ważne i potrzebne są takie książki.
Codzienne życie zwykłych ludzi
Pozycje należące do tej serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” nie stanowią typowej lekcji historii z datami, nazwiskami, opisami bitew, ale koncentrują się na codziennym życiu zwykłych ludzi w trakcie wojny. Dzieci dowiadują się za to rzeczy, których próżno szukać w podręcznikach do historii, np. jak to jest zasypiać i budzić się z pustym brzuchem, zastanawiać się, czy jeszcze zobaczy się swoich bliskich i, że ciemna piwnica może być najbezpieczniejszym i najprzyjemniejszym miejscem na świecie.
Dostosowane do możliwości poznawczych i emocjonalnych dzieci
Bardzo cenię tę serię za poważne traktowanie młodego czytelnika, mówienie o wojnie prosto, szczerze i uczciwie. Ale bez obaw, wszystkie książki są dostosowane pod względem treści do możliwości percepcyjnych i emocjonalnych dzieci w wieku wczesnoszkolnym i ich lektura na pewno nie narazi dzieci na traumatyczne przeżycia. Ważne, żeby nie zostawiać dzieci samych z książkami, żeby im towarzyszyć i odpowiadać na, powstające w trakcie czytania, pytania.
Większość książek z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” dotyczy II wojny światowej i holocaustu, ale są też tytuły opowiadające o powstaniach śląskich, zsyłkach na Syberię, powojennych wysiedleniach, uchodźcach i czasach PRL.
Do tej pory ukazały się:
II wojna światowa:
Asiunia, Joanna Papuzińska
Bezsenność Jutki, Dorota Combrzyńska-Nogala
Czy wojna jest dla dziewczyn?, Paweł Beręsewicz
Jadzia, Izabella Klebańska
Jest taka historia, Beata Ostrowicka
Krasnale i Olbrzymy, Joanna Papuzińska
Listy w butelce, Anna Czerwińska-Rydel
Mój tato szczęściarz, Joanna Papuzińska
Ostatnie piętro, Irena Landau
Pan Apotheker, Katarzyna Ryrych
Syberyjskie przygody Chmurki, Dorota Combrzyńska-Nogala
Wojna na Pięknym Brzegu, Andrzej Grabowski
Wszystkie moje mamy, Renata Piątkowska
Wysiedleni, Dorota Combrzyńska-Nogala
Zaklęcie na „w”, Michał Rusinek
Współczesne konflikty zbrojne/uchodźcy:
Chłopiec z Lampedusy, Rafał Witek
Hebanowe serce, Renata Piątkowska
Kot Karima, Liliana Bardijewska
Która to Malala?, Renata Piątkowska
Teraz tu jest nasz dom, Barbara Gawryluk
Czasy PRL:
Wilczek, Katarzyna Ryrych
Zbuntowane słowa, Joanna Papuzińska
Recenzje poszczególnych książek znajdziecie na blogu.