Kolorowy potwór idzie do przedszkola

by admin

Kolorowy potwór idzie do przedszkola, Anna Llenas (tekst i ilustracje), przekład Zofia Raczek, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2020, ISBN: 978-83-66577-46-6; wiek 3+

Pamiętacie kolorowego potwora, któremu pomieszały się wszystkie uczucia? Dziewczynka pomogła mu zrobić z nimi porządek a bohater (i mali czytelnicy) dowiedzieli się, że wszystkie emocje są potrzebne, wszystkie do czegoś służą.

W najnowszej książce Anny Llenas kolorowy potwór idzie po raz pierwszy do przedszkola. Biedak nie wie, czego ma się spodziewać. Czy przedszkole to „miejsce pełne dzikich zwierząt” albo „Dżungla najeżona pułapkami”? Kiedy nadchodzi pierwszy dzień przedszkola, potwór robi się znowu kolorowy jak tęcza. Dzieci, które czytały poprzednią część, na pewno bez trudu rozpoznają emocje, które odczuwa potwór na myśl o nowym miejscu. Na szczęście i tym razem z pomocą przychodzi dziewczynka, która dokładnie tłumaczy potworowi, jak wygląda przedszkole, co go tam czeka i co musi ze sobą zabrać. Oprowadza go po przedszkolnej sali, przedstawia kolegów i panią Teresę i zapoznaje go z planem dnia (rytmika, leżakowanie, zabawy na dworze). Potwór nie zawsze potrafi się właściwie zachować (np. zjada książkę, którą pani miała przeczytać dzieciom, bawi się jedzeniem),  co sprawia, że historia jest bardzo zabawna. Na koniec dnia potwór robi się różowy (dzieci będą wiedziały, co to znaczy) i już planuje kolejny dzień w przedszkolu. Za to przyjaciółka wydaje się wykończona przedszkolnym debiutem potwora.

Najmocniejszą stroną książki są fantastyczne, kolorowe, wykonane w różnych technikach ilustracje, na których dzieje się znacznie więcej niż w tekście. Przeglądając poszczególne strony dzieci mogą odgadywać zmieniające się emocje bohatera. Dużym plusem jest pokazanie różnorodności w wyglądzie dzieci (ciemnoskóre, skośnookie, w okularach). Małych czytaczo-słuchaczy ucieszy też na pewno umieszczenie na jednej z ilustracji znanych książek dla dzieci („Elmer”, „Bardzo głodna gąsienica”).

Polecam dla przedszkolnych debiutantów. Myślę, że książkę (po drobnych modyfikacjach) można z powodzeniem wykorzystać do ułatwienia adaptacji w żłobku.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!