RODZINA MISIÓW

by admin

Bajki terapeutyczne o rodzinie misiów wydane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, są polecane jako narzędzie dla psychologów i pedagogów do pracy z dziećmi z rodzin dotkniętych problemem uzależnienia.

Bohaterowie wszystkich bajek Heleny Wrony wychowują się w rodzinach dysfunkcyjnych,  w których nie są zaspakajane podstawowe potrzeby dzieci. Autorka pokazuje ich smutek i zagubienie. Nawet jeżeli nie doświadczają przemocy, towarzyszy im ciągły lęk,  brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa. Często mają poczucie winy, czują się odpowiedzialne za rodziców, opiekują się nimi, albo przyjmują inne narzucane im przez dorosłych role np. bohatera czy kozła ofiarnego. Autorka zwraca też uwagę, że dzieci z rodzin dotkniętych problemem alkoholowym wypracowują sobie różne mechanizmy obronne, które mogą objawiać się zachowaniami agresywnymi, problemami w szkole, trudnościami w nawiązywaniu relacji.

Mimo, że książki mówią o sprawach trudnych, autorka opisała je w sposób delikatny, symboliczny np. fragment o początkach uzależnienia taty:

„Miś odkrył, że kiedy staje się smutny, albo jest z czegoś niezadowolony, może namalować na niebie kolorową tęczę i poczuć się lepiej. I Miś zaczął malować tęczę przy każdej okazji […]”.

Zastosowanie metafory pozwala na dotknięcie bolesnych spraw w bezpieczny sposób. Dziecko może utożsamić się z bohaterami opowiadań i przepracować własne lęki, a jednocześnie nie czuje się zdemaskowane.

Dzieci z rodzin dotkniętych uzależnieniem często czują się bardzo samotne, myślą że ten problem dotyczy tylko ich. W książkach wydanych przez PARP znajdą historie dzieci, które znajdują się w podobnej sytuacji, co może być dla nich bardzo wspierające. Dzięki lekturze dzieci mogą również lepiej zrozumieć całą sytuację, przyczynę rodzinnych problemów i w ten sposób uwolnić się od poczucia winy. Mali czytelnicy znajdą tam również konkretne rady np., że nie należy ukrywać swoich problemów, że nie powinny się wstydzić mówić o swoich kłopotach i korzystać z pomocy innych.

Jak przystało na opowiadanie terapeutyczne, książki H. Wrony dobrze się kończą.  Nie mamy tu oczywiście do czynienia z cudownym rozwiązaniem wszystkich problemów, ale pozytywna zmiana jest widoczna: mama Misiowa i tata Miś zaczynają dostrzegać, że nie są dobrymi rodzicami i postanawiają to zmienić. Dzięki własnym staraniom i pomocy z zewnątrz (w roli ekspertów występują Państwo Borsukowie) bohaterowie powoli wychodzą z rodzinnego  kryzysu.  Tata Miś zaczyna odwiedzać klinikę w Borsuczym Zagajniku, coraz rzadziej miewa „zawroty głowy” i może już wspinać się na palce, żeby ucałować na dobranoc córkę śpiącą na górnym piętrze łóżka. Szczęśliwe zakończenie daje małemu czytelnikowi nadzieję, że również jego historia znajdzie pomyślne rozwiązanie.

Mała Zuzia, Helena Wrona, ilustracje Wojciech Górski, Wydawnictwo Edukacyjne PARPAMEDIA, Warszawa 2005, ISBN: 83-89566-14-1

Rodzina Misiów, Helena Wrona, ilustracje Wojciech Górski, Wydawnictwo Edukacyjne PARPAMEDIA, Warszawa 2006, ISBN: 83-89566-09-5

Dzielny lew Lesio, Helena Wrona, ilustracje Wojciech Górski, Wydawnictwo Edukacyjne PARPAMEDIA, Warszawa 2007, ISBN: 978-83-89566-31-7

Kasia i Zosia, Helena Wrona, ilustracje Wojciech Górski, Wydawnictwo Edukacyjne PARPAMEDIA, Warszawa 2007,  ISBN: 978-83-89566-40-9

Podobne wpisy

error: Content is protected !!