Dzieci w sieci

by admin

Dzieci w sieci, czyli dobre maniery w Internecie, Zofia Staniszewska, ilustracje Artur Nowicki, Wydawnictwo Debit; Bielsko-Biała 2018; wiek 9+

W dzisiejszych czasach nikt już się chyba nie zastanawia, CZY dzieci powinny korzystać z Internetu tylko JAK korzystać, żeby nauka i rozrywka w wirtualnym środowisku były bezpieczne. Długo szukałam książki, która zwracałaby uwagę na zagrożenia czyhające na dzieci w sieci, uczyła zasad bezpieczeństwa, ale jednocześnie nie straszyła Internetem, nie koncentrowała się na samych negatywach. I znalazłam.

„Dzieci w sieci”. To poradnik na temat mądrego korzystania ze zdobyczy techniki.

Książka jest podzielona na krótkie rozdziały. W każdym znajdziemy historyjkę z życia Franka, jego kolegów ze szkoły i rodziny, która stanowi pretekst do omówienia jednego zagadnienia związanego z właściwym zachowaniem (netykieta) w wirtualnym świecie. Znajdziemy tam informacje o korzystaniu z telefonów w kinie i zakazie filmowania, o słuchaniu muzyki na lekcji, o tym, które wpisy wypada lajkować a których nie, o publikowaniu zdjęć i filmów w sieci, składaniu życzeń za pośrednictwem mediów społecznościowych, rozmowach przez telefon w miejscach publicznych. Są też wskazówki dotyczące blogowania i zasady panujące na forach internetowych.

Wszystkie informacje zostały przedstawione w przystępny i zabawny sposób. Dzieci znajdą tu wyjaśnienie takich pojęć jak troll, awatar, poke-pismo czy łańcuszki internetowe. Są też rozdziały poświęcone cyberprzemocy i nawiązywaniu wirtualnych znajomości. Po każdym rozdziale znajduje się krótkie podsumowanie i słowniczek. Na końcu umieszczono test ze znajomości opisanych zasad.

Rodzice znajdą w książce porady dla siebie i wzór umowy  pomiędzy rodzicem a dzieckiem, określającej zasady korzystania z Internetu przez latorośl.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!