Dwa serca anioła – recenzja

by admin

Dwa serca anioła, Wojciech Widłak, ilustracje Paweł Pawlak, Media Rodzina, Poznań 2011, wiek 7+

Dzielny Drakula

img_7820-22Bohaterem książki „Dwa serca anioła” jest sześcioletni Romek, u którego zdiagnozowano poważną, nieoperacyjną wadę serca. Chłopiec musi być pod stałą opieką lekarzy. Nie wolno mu się męczyć, więc nie może się wygłupiać, zbiegać po schodach ani grać w piłkę z rówieśnikami z podwórka. Dzieciaki nazywają Romka Drakulą, bo jest blady i ma sińce pod oczami. Jednak Romek bardzo dzielnie radzi sobie z chorobą: akceptuje swoje ograniczenia, nie ma żalu do losu. Mimo choroby potrafi cieszyć się życiem.

Międzypokoleniowa przyjaźń

Pewnego dnia Romek poznaje starszego sąsiada, który porusza się  na wózku inwalidzkim. Chłopiec prowadzi z nim wielogodzinne rozmowy o tym, „co w życiu jest najważniejsze.”  Ta przyjaźń bardzo wiele zmienia w życiu Romka i Pana Felicjana.

„Dwa serca anioła” to książka nie tylko o chorobie, ale i nadziei, aniołach stróżach i nieoczekiwanych prezentach od losu.

Książka pokazuje młodym czytelnikom, że w życiu przeplatają się ze sobą szczęście i rozpacz, zdrowie i choroba, nadzieja i zwątpienie. I uwrażliwia na problemy chorych rówieśników.

Mimo trudnego tematu książka jest pogodna i optymistyczna. Wzruszająca, ale pozbawiona patosu i ckliwości.

Potrzeba szczerej rozmowy

Historia Romka to równie pouczająca lektura dla dorosłych, która uzmysławia,  że chore dzieci potrzebują szczerej rozmowy na temat swojego stanu zdrowia. Kiedy rodzice za wszelką cenę próbują ukryć prawdę, a dziecko przeczuwa i domyśla się więcej, niż nam się wydaje („dlaczego mama płacze, a doktor robi dziwne miny?”), pozwalamy mnożyć się domysłom, które są często  bardziej przerażające niż rzeczywistość.

Książka zdobyła DUŻEGO DONGA 2012, czyli nagrodę główną w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. Tytuł został też wyróżniony główną nagrodą w konkursie 20. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek – Piórem Fredry. Oryginalne, utrzymane w czerwono-niebieskiej kolorystyce (jak z książek do anatomii) ilustracje Pawła Pawlaka zostały wybrane z kilku tysięcy innych prac i jako jedyne z Polski znalazły się w gronie najlepszych – na prestiżowej wystawie Bolonia Illustrators Exhibition.

Bohaterem książki „Ktoś” z serii Bajki bez barier jest też dziecko z wadą serca.

A o międzypokoleniowej przyjaźni pięknie pisze również Jarosław Mikołajewski w książce „Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór

Podobne wpisy

error: Content is protected !!