DWA SERCA ANIOŁA

by admin

Dwa serca anioła, Wojciech Widłak, ilustracje Paweł Pawlak, Media Rodzina, Poznań 2011, ISBN 978-83-7278-532-9; wiek 7+

img_7820-22Bohaterem książki jest sześcioletni Romek, u którego zdiagnozowano poważną, nieoperacyjną wadę serca. Chłopiec musi być pod stałą opieką lekarzy. Nie wolno mu się męczyć, więc nie może się wygłupiać, zbiegać po schodach ani grać w piłkę z rówieśnikami z podwórka. Dzieciaki nazywają Romka Drakulą, bo jest blady i ma sińce pod oczami. Jednak Romek bardzo dzielnie radzi sobie z chorobą: akceptuje swoje ograniczenia, nie ma żalu do losu, mimo choroby potrafi cieszyć się życiem. Pewnego dnia Romek poznaje starszego sąsiada, który porusza się  na wózku inwalidzkim. Chłopiec prowadzi z nim wielogodzinne rozmowy o tym, „co w życiu jest najważniejsze.”  Ta przyjaźń bardzo wiele zmienia w życiu Romka i Pana Felicjana.

„Dwa serca anioła” to książka nie tylko o chorobie, ale i nadziei, aniołach stróżach i nieoczekiwanych prezentach od losu.

Książka pokazuje młodym czytelnikom, że  w życiu przeplatają się ze sobą szczęście i rozpacz, zdrowie i choroba, nadzieja i zwątpienie i uwrażliwia dzieci na problemy chorych rówieśników.

Mimo trudnego tematu książka jest pogodna i optymistyczna. Wzruszająca, ale pozbawiona patosu i ckliwości.

Historia Romka to równie pouczająca lektura dla dorosłych, która uzmysławia,  że chore dzieci potrzebują szczerej rozmowy na temat swojego stanu zdrowia. Kiedy rodzice za wszelką cenę próbują ukryć prawdę a dziecko przeczuwa i domyśla się więcej, niż nam się wydaje („dlaczego mama płacze, a doktor robi dziwne miny?”), pozwalamy mnożyć się domysłom, które są często  bardziej przerażające niż rzeczywistość.

Książka zdobyła DUŻEGO DONGA 2012, czyli nagrodę główną w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. Tytuł został też wyróżniony główną nagrodą w konkursie 20. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek – Piórem Fredry. Oryginalne, utrzymane w czerwono-niebieskiej kolorystyce (jak z książek do anatomii) ilustracje Pawła Pawlaka zostały wybrane z kilku tysięcy innych prac i jako jedyne z Polski znalazły się w gronie najlepszych – na prestiżowej wystawie Bolonia Illustrators Exhibition.

Bohaterem książki „Ktoś” z serii Bajki bez barier jest też dziecko z wadą serca.

A o międzypokoleniowej przyjaźni pięknie pisze również Jarosław Mikołajewski w książce „Kiedy kiedyś, czyli Kasia, Panjan i Pangór

Podobne wpisy

error: Content is protected !!