Będę biegać, Anna Onichimowska, ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2017, ISBN: 978-83-7672-259-7, wiek 5+
Kilkuletni Maciek mdleje podczas zabawy. Przechodzi serię badań i dowiaduje się, że ma wadę serca i czeka go operacja. „Zoperują nas i będziemy biegać” — obiecuje Maciek pluszowemu hipopotamowi, którego zabiera ze sobą do szpitala. Początkowo chłopiec czuje się w szpitalu niepewnie, wszystko jest tam nowe, Maciek nie wie, co go tam czeka, a mama, ze względu na pracę, nie może z nim zostać. Okazuje się jednak, że szpital nie jest taki straszny. Zwłaszcza kiedy ma się ze sobą hipopotama i starszego kolegę, Filipa, który o szpitalu wie wszystko.
Bohater relacjonuje krok po kroku swój pobyt w szpitalu — badania wstępne, przyjęcie do szpitala, przygotowanie do operacji, sam zabieg, pobyt na oddziale pooperacyjnym itd. Opowiada o pielęgniarkach, „ciociach” od jedzenia, od książek i od lekcji, o planie dnia, poznanych kolegach i wspólnej zabawie. W ten sposób książka pomaga chorym dzieciom przygotować się do hospitalizacji. Dzięki lekturze dzieci mogą też poznać medyczne terminy, takie jak kardiochirurgia, sterylny, POP.
Treść książki nie przygnębia a pozytywne zakończenie opowiadania o Maćku i jego hipopotamie niesie małym czytelnikom pociechę. Poza oswajaniem szpitalnej rzeczywistości, dzieci chore znajdą w książce nadzieję, że i one po leczeniu w szpitalu wrócą do pełnego zdrowia.
Kolorowe, wesołe ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło sprawiają, że książkowy szpital wygląda bardzo przyjaźnie. Gdyby nie fartuchy i szlafroki można by odnieść wrażenie, że akcja rozgrywa się w przedszkolu.
Z książek redukujących lęk przed szpitalem polecam też „Bo ja idę do szpitala” i „Jak rumianek” a na temat chorób serca „Ktoś” z serii Bajki bez barier i „Dwa serca anioła” (dla dzieci 7+).