JESIEŃ LIŚCIA JASIA

by admin

Jesień liścia Jasia: opowieść o życiu dla małych i dużych, Leo Buscaglia,  przekład Ewa Wojtych, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2007 r., ISBN: 978-83-60577-24-0, wiek 5+

Jesień liścia Jasia to przepiękna opowieść o życiu i śmierci. Liść Jaś zmienia się wraz z następującymi po sobie porami roku symbolizującymi etapy ludzkiego życia. Jaś dzieli się z przyjacielem swoimi obawami:

„- Boję się umrzeć – powiedział Jaś. –Nie wiem, jak jest tam, na dole.”

– Wszyscy się boimy tego, czego nie znamy, Jasiu. To jest zupełnie naturalne – zapewnił Daniel. – A jednak nie bałeś się, kiedy wiosna zamieniała się w lato. Nie bałeś się, kiedy lato zamieniało się w jesień. To były naturalne zmiany. Czemu więc miałbyś się bać teraz, kiedy nadchodzi pora śmierci?”

Książek dla dzieci poruszających temat śmierci jest już coraz więcej, tą można polecić rodzicom, którym zależy na „świeckim” ujęciu tematu. Książka nie zawiera odniesień do religii, nie obiecuje życia wiecznego  ani spotkania z bliskimi w niebie, ale absolutnie nie jest pesymistyczna. Śmierć została tu przedstawiona jako kolejny, ostatni etap życia. Wszystko, co się narodziło, rośnie, dojrzewa, umiera i  jest to najbardziej naturalna rzecz pod słońcem.

I rzeczywiście, wraz z pierwszym śniegiem Jaś spokojnie i miękko opada na ziemię i zasypia…

Jesień liścia Jasia” to nie tylko książka o przemijaniu, ale i o sensie życia, o tym, że nawet najmniejszy listek na drzewie jest potrzebny. Gdy Jaś buntuje się, że życie nie ma sensu, skoro wszystko przemija, Daniel odpowiada:

„Jesteśmy tu po to, by umilać życie innym, żeby dawać cień starszym ludziom, którzy uciekają przed nieznośnym skwarem z własnych domów, żeby chronić miejsca, gdzie dzieci przychodzą się pobawić. żeby wachlować ludzi, którzy w niedzielne poranki rozkładają na trawie obrusy w kratkę i jedzą smaczne rzeczy. To wszystko są powody, dla których tu jesteśmy.”

Jaś czuje wielką dumę na myśl, że on sam jest częścią tego drzewa.

Autor pisze o swojej książce:

„Tę opowieść dedykuję wszystkim dzieciom, które przeżyły nieodwracalną stratę oraz dorosłym, którzy nie potrafili im tego wytłumaczyć.”

W czasopiśmie Biblioterapeuta 1/2009 str. 9 znajdziecie scenariusz zajęć biblioterapeutycznych z wykorzystaniem tej książki.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!