CZAS NIEPEWNOŚCI. O DZIECIACH W RODZINACH ZASTĘPCZYCH.

by admin

Czas niepewności. O dzieciach w rodzinach zastępczych, Jennifer Wilgocki, Marcia Kahn Wright, przekład Elżbieta Zubrzycka, ilustracje Łukasz Kaczmarek, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2006, ISBN 83-60577-00-5, wiek 5+

Książka „Czas niepewności…” nie jest typową pozycją bajkoterapeutyczną, ma raczej charakter edukacyjny. Warto jednak po nią sięgnąć, ponieważ jej treść może stanowić wsparcie dla dzieci przebywających w domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych i rodzinach zastępczych.

img_2523-2Lektura przekazuje dzieciom konkretną wiedzę na temat zastępczych form opieki, pomaga zrozumieć sytuację, w której się znalazły i odpowiedzieć na pytania, które je nurtują. Mały czytelnik znajdzie tu wyjaśnienie, dlaczego dzieci trafiają do opiekunów zastępczych (że nie jest to nigdy ich wina ani kara za złe zachowanie), kim jest pracownik socjalny, jaką rolę odgrywa sędzia czy psycholog i zapewnienie, że wszyscy dorośli starają się podjąć decyzję, która będzie najlepsza dla dziecka. Oprócz rzetelnej wiedzy na temat opieki zastępczej dzieci znajdą tu również akceptację towarzyszących im emocji. Autorki tłumaczą, że na początku może być im trudno, bo do każdej nowej sytuacji trzeba się przyzwyczaić, że inne dzieci przebywające w pieczy zastępczej też odczuwają silne, często sprzeczne uczucia. Wyjaśniają, że ich wstyd, zagubienie czy poczucie straty są zupełnie naturalne w tym trudnym dla nich okresie. Dzieci przeczytają tu na przykład, że mają prawo czuć się rozdarte między sympatią do rodziny zastępczej i lojalnością wobec rodziców biologicznych.

Książka będzie przydatnym narzędziem również dla dorosłych, ponieważ w uwagach dla opiekunów autorki omawiają różne trudne wydarzenia z codziennego życia rodziny zastępczej (np. odwiedziny członków rodziny biologicznej) i pokazują, jak wspierać podopiecznych i  pomagać im w redukowaniu niepożądanych stanów emocjonalnych.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!