MAURYCY I JEGO ŻYCIE W ROZMIARZE XXL

by admin

Maurycy i jego życie w rozmiarze XXL, Jana Frey, przekład Edyta Panek, Wydawnictwo Jedność, Kielce 2009,  ISBN:83-7442-850-7

img_2218-2Maurycy właśnie przeprowadził się do innego miasta i poszedł do nowej szkoły. Chłopiec cierpi na otyłość i z powodu swojego wyglądu codziennie zmaga się z krytycznych uwagami przechodniów i złośliwymi docinkami kolegów. Maurycy przechowuje w komputerze dokument, w którym zapisuje wszystkie wyzwiska, którymi obrzucają go koledzy w szkole a w szufladzie biurka ukrywa słodycze, którymi zagryza swój smutek i samotność. Na domiar złego, przystojny i wysportowany ojciec, który po rozwodzie z mamą Maurycego dzwoni do niego tylko w dniu urodzin, nagle pojawia się i obrzuciwszy syna krytycznym spojrzeniem, zarządza odchudzający trening i dietę.

Bohater zaprzyjaźnia się z Malwiną, która również została odrzucona przez rówieśników ze względu na swoją odmienność. Dzieci wspierają się i pomagają sobie nawzajem w rozwiązaniu problemów. Książka uczy tolerancji bardzo sugestywnie oddając emocje bohatera i pozwalając wczuć  się w jego sytuację. Daje również wsparcie otyłym dzieciakom, pokazując, że nadwaga to jeszcze nie koniec świata, chociaż należy, i jak pokazuje przykład Maurycego, można z nią walczyć. Dla dzieci w wieku szkolnym.

Polecam również książki na temat presji idealnego wyglądu

 

Podobne wpisy

error: Content is protected !!