Baltazar – mój przyjaciel z adhd

by admin

Baltazar – mój przyjaciel z ADHD, Aleksandra Światowska, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2011, wiek 6+

Książka dla dzieci o ADHD

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że w 2013 r. na całym świecie było około 40 milionów osób z ADHD. Pomimo tej powszechności, świadomość społeczna tego problemu jest nadal niska, a temat ADHD wywołuje wiele kontrowersji i skrajnych opinii. Książka Aleksandry Światowskiej w prosty sposób przybliża to zaburzenie.

Uwalnia od poczucia winy

Siedmioletni łoś o imieniu Baltazar jest bardzo ruchliwy, impulsywny i ma trudności z koncentracją uwagi. Przez swoje zachowanie Baltazar nie jest lubiany przez kolegów z klasy, a nauczyciele przypinają mu krzywdzące łatki. Chłopiec bardzo często czuje się niezrozumiany i niesprawiedliwie oceniany – wszyscy zarzucają mu złą wolę, nikt nie zauważa tego, że się bardzo stara, ale mu „nie wychodzi”, że nie powoduje tych wszystkich problemów i konfliktów umyślnie. Po wizycie u lekarza okazuje się, że Baltazar cierpi na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.

Książka daje wsparcie dzieciom chorym pokazując, że inne dzieci mają podobne problemy i że te problemy można rozwiązać. Uwalnia też od poczucia winy, uświadamiając, że przyczyną ich trudności nie jest „zły charakter”, tylko choroba.

Tłumaczy zachowanie

Dzieci, które mają w swoim otoczeniu kolegów z ADHD, znajdą w książce wyjaśnienie ich zachowania, które może budzić zdziwienie i być niewłaściwie interpretowane. Historia Baltazara pomaga przełamywać stereotypy związane z ADHD, uczy  empatii i tolerancji. Warto czytać dzieciom takie książki, żeby w przyszłości reagowały na odmienność otwartością, a nie wynikającym z niewiedzy strachem czy agresją.

Na końcu książeczki znajdują się przydatne informacje dla rodziców i nauczycieli, jak diagnozować ADHD, gdzie zwrócić się po pomoc a także jak stworzyć dzieciom dotkniętym tym zaburzeniem sprzyjające warunki rozwoju, jak ułatwić im funkcjonowanie w domu, przedszkolu i szkole.

Temat ADHD porusza również opowiadanie „Żywe srebro” z serii Bajki bez barier.

Podobne wpisy

error: Content is protected !!