Kosmonautka, Piotr Wawrzeniuk, Dorota Wojciechowska, Wydawnictwo Poławiacze Pereł, Warszawa 2014 r., ISBN: 978-83-937988-1-0, wiek 6+
Bohaterkami książek wydanej przez Wydawnictwo Poławiacze Pereł serii „Pilotka” („Kosmonautka”, „Agentka”, „Strażaczka”) są pracujące mamy. Mamy, które biorą udział w wyścigach Formuły 1, kierują orkiestrą, zdobywa najwyższe szczyty czy budują mosty i łączą pracę zawodową z wychowywaniem dzieci. Charakterystyczną cechą wszystkich książek z tej serii jest konsekwentne stosowanie żeńskich końcówek w nazwach zawodów (wszystkie feminatywy były konsultowane z językoznawcą prof. Bańko) i zabawa słowem np.
Moja mama jest elektryczką […]. W weekendy instalujemy się na kanapie i w napięciu oglądamy seriale.
Moja mama jest informatyczką […]. Gdy mam grypę, mama zostaje w domu, bo wie, jak walczyć z wirusem.
Książki pokazują, że podział na „męskie” i „kobiece” zajęcia jest przestarzały, dodają dziewczynkom wiary we własne siły i odwagi do sięgania po najbardziej śmiałe cele.
Tramwajarka i inne matki PRL, Piotr Wawrzeniuk, Dorota Wojciechowska-Danek, Wydawnictwo Poławiacze Pereł, Warszawa 2019 r., ISBN: 978-83-65834-02-7, wiek 12+
Książka „Tramwajarka i inne matki PRL” należy do serii „Pilotka”, ale jest skierowana do starszych czytelników. Wydawnictwo rekomenduje ją dla młodzieży 12+. Książka jest dobrze osadzona w realiach epoki „słusznie minionej” i opisuje 12 mam pracujących w okresie Polski Ludowej. Jest tu mama traktorzystka, suwnicowa i taksówkarka, pracownica umysłowa, agitatorka, spekulantka i prywaciarka. Książka może się wydawać kontrowersyjna, a nawet obrazoburcza, bo jak to tak, mama cinkciarka? Donosicielka? Mama meliniarka?! Ano tak. Takie były czasy. Takie życiowe wybory i postawy wymuszał obowiązujący system. Ale to nie znaczy, że nie były dobrymi mamami.
„Tramwajarka” została wydana z okazji trzydziestej rocznicy upadku PRL. Jest edycją limitowaną, każdy egzemplarz posiada swój numer jako „towar reglamentowany”. Publikacja na pewno wywoła wiele pytań i sprowokuje wiele rozmów. To może być bardzo ciekawa lekcja historii współczesnej dla młodzieży. Na uwagę zasługują świetne, humorystyczne lustracje Doroty Wojciechowskiej.