Kajo i Joka w poszukiwaniu uważności

by admin

Kajo i Joka w poszukiwaniu uważności, Jowita Wowczak, Katarzyna Kowalska-Bębas, ilustracje Dorina Auksztulewicz, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2024, wiek 6+ i dorośli

„Kajo i Joka w poszukiwaniu uważności” to książka dla dzieci (6+) i dorosłych, którą biblioteczka-apteczka z przyjemnością objęła patronatem.

Uważność naszym sprzymierzeńcem

Tytuł jest częścią programu „Uważność w edukacji. Kosmos i Kajo”, w ramach którego dzieci uczą się bycia „tu i teraz”, akceptowania swoich emocji i rozwijają empatię wobec innych.

Książka jest podzielona na część dla dziecka i część dla dorosłego (rodziców, nauczycieli, pedagogów czy innych specjalistów pracujących z dziećmi).

Celem publikacji jest pokazanie, że uważność jest naszym sprzymierzeńcem w walce ze stresem, szalejącymi emocjami i myślami, które nam nie służą. A także nauczenie dzieci  koncentrowania się na chwili obecnej, obserwowania swojego ciała i świadomego oddechu.

Wiedza na temat zależności między mózgiem, ciałem i emocjami została przekazana w formie metafory podróży kosmicznej.

Metafora podróży kosmicznej

W pierwszej części dzieci towarzyszą rodzeństwu Kajo i Joce w podróży na Planetę Uważności.

W trakcie misji nauczą się codziennie sprawdzać „co się dzieje u nich na pokładzie” tj. obserwować swój oddech, skanować ciało w poszukiwaniu niezaspokojonych potrzeb i napięć, sprawdzać, co się dzieje w ciele na poziomie emocji i identyfikować myśli, które ich nie wspierają. Nauczą się też rozpoznawać, że nadchodzi Stresowiec i korzystać z pomocy Rycerza Tlenowca. A także patrzeć na każdą sytuację obiektywnie przez Noktowizor Uważności.  Podczas podróży poznają też Komety Myśli, Dwór Emocji, Mądrego Króla i Tuiteraza.

Teoria i praktyka

Po każdym rozdziale umieszczono zadania i ćwiczenia np. protokół POP, Liczę do trzech, Gazowanie i hamowanie rakiety czy Oddech uważnego astronauty. Dzieci wykonują je towarzysząc rodzeństwu podczas lotu, ale z powodzenie mogą je przenieść do codziennego życia i wykonywać je w szkole lub w domu. Te proste techniki wspierają dzieci w radzeniu sobie z napięciem czy trudnymi emocjami.

Dorosły wspiera w nauce uważności

Druga część wyposaża dorosłych w niezbędną wiedzę (np. wyniki badań na temat wpływu praktyki uważności na ciało, umysł, emocje i zachowanie), żeby mogli wspierać dzieci w nauce uważności. Ta część zawiera ćwiczenia z zakresu samopoznania i samoregulacji. Dzięki nim dorośli zauważą, kiedy dziecko zalewa fala złych myśli lub emocje przejmują nad nim kontrolę i będą mogli mu przypomnieć o włączeniu Noktowizora uważności.

Osoby zainteresowane tematem uważności odsyłam również do książki „Lew Staszek i siła uważności„. Polecam również zbiór z opowiadaniami relaksacyjnymi „Jesteś kimś wyjątkowym. Relaksacje dla nieco starszych dzieci„.

 

Podobne wpisy

error: Content is protected !!