Dzień na plaży, Bernardo Carvalho, Wydawnictwo Tako, Toruń 2015 r., wiek 3+, 6+, 9+, 12+
Książki obrazkowe beztekstowe
Przygotowuję osobny wpis o książkach obrazkowych beztekstowych o charakterze narracyjnym i ich wykorzystaniu do rozwijania wyobraźni i kompetencji językowych dzieci. Tutaj napiszę tylko, że w książkach beztekstowych jedynym nośnikiem narracji są sekwencyjnie ułożone obrazy, a historia bez słów może być przez każdego i za każdym razem opowiedziana inaczej. „Dzień na plaży” ma dość prostą i jednoznaczną fabułę, więc jeżeli zaczynacie swoją przygodę z opowiadaniem historii na podstawie obrazków, książka Carvahlo będzie dobrym wyborem.
Nietypowy dzień na plaży
Na pierwszym obrazku widzimy bohatera, który zamierza miło spędzić dzień na plaży. Początkowo wszystko się zgadza: bohater rozkłada koc i parasol, widzimy piasek, fale i mewę. Typowy letni widok. Wszystkie elementy pasują. Sielankę psuje jednak wyrzucony na plażę kalosz. Za nim morze wypluwa deski, butelki, a nawet grabie, gumową kaczkę i walizkę. Czy bohater zrezygnuje z plażowania i pójdzie do domu? Zbierze i wyrzucić śmieci? Ani jedno ani drugie. Z wyłowionej z morza góry śmieci mężczyzna buduje całkiem solidny i dobrze wyposażony statek. Wypływa w morze i … wraca na z góry upatrzoną pozycję na kocu.
Dla różnych grup wiekowych
Książki obrazkowe są świetnym punktem wyjścia do rozmów z dzieckiem na istotne tematy. Tak jest właśnie w przypadku „Dnia na plaży”. Historia pechowego plażowicz może być inspiracją do rozmowy z dziećmi o zaśmiecaniu przestrzeni publicznej, ale też o recyklingu i dawania przedmiotom drugiego życia.
Bardzo zachęcam do sięgania po książki obrazkowe. Można je wykorzystywać do pracy z odbiorcami w różnym wieku. „Dzień na plaży” zainteresuje kilkulatka, ale będzie też świetną podstawą zajęć warsztatowych z młodzieżą.