Od kilkunastu lat „robię w słowie” – tworzę, tłumaczę, redaguję i poprawiam teksty. Pracuję z treściami z różnych dziedzin i o różnej tematyce: od scenariuszy dialogów dla chatbotów, po powieści 🙂 W wolnym czasie nałogowo czytam książki. Sobie i dzieciom.
Kilkanaście lat temu sytuacja życiowa zmusiła mnie do poszukiwania sposobów wspierania dzieci w sytuacjach emocjonalnie trudnych. Trafiłam na warsztaty p. Katarzyny Klimowicz „Bajkoterapia jako nowoczesna metoda pomocy dziecku w okresie przedszkolnym i wczesnoszkolnym” i ta metoda pracy z dziecięcymi emocjami zachwyciła mnie swoją prostotą i skutecznością. Później wielokrotnie bajkoterapia pomagała nam w wielu mniej lub bardziej trudnych momentach życia.
Ukończyłam też szkolenie „Bajka terapeutyczna na zajęciach grupowych – formy i metody pracy” i Podyplomowe Studia Biblioterapii w Instytucie Psychologii UW. Przez kilka lat współpracowałam z portalem ABCbaby.pl, dla którego recenzowałam książki dla dzieci przydatne w bajkoterapii. Sama napisałam kilka bajek terapeutycznych, które zostały wyróżnione w różnych konkursach, i przede wszystkim pomogły w rozwiązaniu wielu dziecięcych problemów.
Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Moje artykuły na temat bajkoterapii, scenariusze i recenzje książek dla dzieci ukazują się w różnych czasopismach np. kwartalniku „Biblioterapeuta”. W kwietniu 2018 r. dołączyłam do fundacji Zaczytani.org i od tego czasu prowadzimy razem bajkoterapię we wrocławskich szpitalach i domach dziecka. W roku 2020 ukończyłam na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie kurs III stopnia z zakresu biblioterapii uprawniający do prowadzenia zajęć w tym zakresie. Jestem mamą rodziny zrekonstruowanej, mamą adopcyjną i mamą dziecka w spektrum. Na moich dzieciach „testuję” recenzowane na blogu książki.
Iwona Czesiul-Budkowska
Artykuły/scenariusze
Biblioterapeuta 4/2011
Artykuł „Czym jest bajkoterapia?”
Newsweek Extra Psychologia dziecka 1/2022
Rekomendacje książkowe na temat asertywności i niechcianego dotyku
Instytutu Książki
Polecane książki, które wspierają rozwój emocjonalny dzieci LINK
Biblioterapia w szkole 10/2020
„Niepełnosprawność – czy naprawdę tak wiele nas różni?” Scenariusz zajęć z elementami biblioterapii
Kampania Mała książka – wielki człowiek, wyprawka czytelnicza 2022
Artykuł o tym, jak można wspierać rozwój emocjonalny dzieci przy pomocy książek opublikowany w broszurze Książką połączeni, czyli Mały Czytelnik w bibliotece, która towarzyszy książce „Krasnal w krzywej czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej.
Biblioterapeuta 1/2022
Z cyklu „Biblioterapeuta poleca” – książki o emocjach dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
Mówią/piszą o nas miło:
Festiwal Małej Literatury
Wywiad z dr Wandą Matras-Mastalerz, Lecznice duszy, czyli o terapeutycznej roli książki LINK