Biblioteczka-apteczka to blog poświęcony biblioterapii i książkom, które wspierają rozwój emocjonalny i społeczny dzieci, oswajają zjawiska wywołujące lęk i podpowiadają sposoby rozwiązywania dziecięcych problemów.
Jak podaje Biblioteka Analiz w raporcie „Rynek książek w Polsce” w 2016 roku ukazało się około 2400 tytułów dla dzieci, co daje prawie 200 książek miesięcznie! Celem bloga jest ułatwienie rodzicom i pedagogom wyboru wartościowych tytułów. Wartościowych, czyli dobrze napisanych, pięknie zilustrowanych i niosących treści, które pomagają w życiu.
Część recenzowanych publikacji to tzw. bajki terapeutyczne, których celem jest budowanie zasobów osobistych dziecka i redukowanie niepożądanych stanów psychicznych. Bajki terapeutyczne są pisane specjalnie do celów terapeutycznych i mają charakterystyczne cechy (więcej przeczytasz we wpisie Cechy bajek terapeutycznych i Rodzaje bajek terapeutycznych).
Na temat bajek terapeutycznych (bajek-pomagajek, bajek-dbajek, bajek-uzdrawiajek) powstało już wiele fachowych, wyczerpujących opracowań. Na stronie Biblioterapia – bibliografia znajdziecie zarówno opracowania teoretyczne na temat bajkoterapii, jak i opowiadania napisane do celów terapeutycznych.
W zakładce Czym jest bajkoterapia? zamieściłam też najważniejsze informacje na temat działania bajek terapeutycznych. Rodziców, którzy chcą sami napisać bajkę-pomagajkę na konkretny problem swojego dziecka, odsyłam do zakładki Budowa bajki terapeutycznej, gdzie znajdą zasady pisania takich bajek i przydatny schemat. Nauczycieli i bibliotekarzy może zainteresować wpis Metody pracy z bajkami terapeutycznymi.
Muszę tu zwrócić uwagę, że bajki psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne to nie jedyne teksty, które umożliwiają nam wprowadzanie pozytywnych zmian w sposobie myślenia, odczuwania i działania dziecka. Polecane w biblioteczce-apteczce tytuły w dużej mierze nie posiadają budowy i cech charakterystycznych dla bajki terapeutycznej, jednak z powodzeniem możemy je stosować, by np. umożliwić dzieciom zdobycie zastępczego doświadczenia, pomóc w racjonalizowaniu i konkretyzowaniu lęków czy nauczyć je radzenia sobie z emocjami. Dobry jest każdy tekst, który umożliwia realizację celów terapeutycznych.
Wybieram i polecam również książki, które pomagają dzieciom zrozumieć wiele ważnych – często bardzo skomplikowanych – sfer życia, oswajają trudne tematy, poszerzają wiedzę o świecie uczuć i relacjach społecznych, przekazują istotne wartości, uczą wrażliwości społecznej, otwartości na inność i tolerancji.
Dla wygody czytelników wszystkie recenzje pogrupowałam w zakładkach według tytułów, autorów, tematów oraz wieku dzieci, dla których dana książka jest przeznaczona.
W zakładce Książki na konkretne problemy znajduje się lista trudnych sytuacji/problemów, z którymi mogą borykać się dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (np. śmierć zwierzątka, pojawienie się młodszego rodzeństwa, lęk przed przedszkolem, niska samoocena) i przyporządkowane do nich tytuły dostępnych na rynku książek (nie tylko bajek terapeutycznych), których lektura może być „lekarstwem” na dany problem.
Zaproponowane tytuły można czytać, żeby wskazać dziecku możliwe sposoby rozwiązania problemu, z którym dziecko boryka się aktualnie, albo aby dać mu możliwość wypracowania sobie efektywnych strategii radzenia sobie z problemami, z których dziecko będzie mogło skorzystać w przyszłości.
W zakładce Biblioterapia – scenariusze zajęć znajdziecie scenariusze zajęć z elementami biblioterapii do wykorzystania w pracy z dziećmi i młodzieżą. Autorkami scenariuszy są moje koleżanki biblioterapeutki, które sprawdziły je wielokrotnie w praktyce.
Patronaty biblioteczki-apteczki