Zlatanka i ukochany wujek

Zlatanka i ukochany wujek, Pija Lindenbaum, przekład Katarzyna Skalska, Wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2012, ISBN: 978-83-7776-024-6

RIMG_0341-2odzice Elli, nazywanej na cześć jej ulubionego piłkarza Zlatanką, wyjechali na wakacje. Dziewczynką ma w tym czasie zająć się wujek Toni. Zlatanka uwielbia spędzać czas z wujkiem. Robią wtedy różne fajne rzeczy – chodzą do kina na smutne filmy, bawią się w śmierć, słuchają muzyki albo obserwują ludzi. Nie grają tylko razem w piłkę, bo wujek „nie za bardzo potrafi”.

Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia.  Wujek przedstawia Zlatance Stefa i odtąd Stef spędza z nimi prawie cały czas. Zlatanka jest zazdrosna i nie chce się dzielić wujkiem! Odkąd pojawił się Stef, wspólne wyjścia do kina czy na basen straciły dla dziewczynki cały urok. Przecież Stef zupełnie do nich nie pasuje (dotychczas w kinie Zlatanka jadła z Tonim chipsy cebulowe a Stef kupuje serowe!). Dziewczynka na różne sposoby demonstruje swoją niechęć do Stefa – wysypuje mu cukier na buty, wrzuca ręcznik do basenu itd. Po pewnym czasie Stefowi udaje się jednak przełamać uprzedzenia Zlatanki. Okazuje się bowiem, że Stef świetnie gra w piłkę nożną.

Książka porusza motyw związków homoseksualnych, jednak ten wątek nie jest tu najistotniejszy. „Zlatanka” to przede wszystkim książka o uczuciu zazdrości i chęci posiadania kogoś „na wyłączność” i nie ma tu znaczenia, że Zlatanka jest zazdrosna o partnera ukochanego wujka. Tak samo zazdrosna byłaby o jego narzeczoną, czy syna sąsiadki przychodzącego do Toniego na korepetycje. Książkę warto polecić dzieciom z rodzin zrekonstruowanych. Historia Zlatanki może dać im wsparcie pokazując, że ich uczucia są naturalne, że inne dzieci w podobnej sytuacji odczuwają podobne emocje, a także, że warto dać szansę nowemu partnerowi mamy lub taty.

Rodzice, którzy chcą poruszyć z dziećmi temat związków jednopłciowych, mogą wykorzystać lekturę jako punkt wyjścia do rozmowy. Natomiast ci, którzy nie chcą, nie muszą unikać książki, bo  z doświadczenia (swojego i innych rodziców) wiem, że dzieci same nie zwracają uwagi na ten wątek fabuły.

Ilustracje świetnie oddają trudne uczucia, z którymi  bohaterka nie potrafi sobie poradzić (mina Zlatanki w kinie – bezcenna).

 

PODOBNE POSTY

Brak komentarzy