LUCJAN. LEW, JAKIEGO NIE BYŁO

Lucjan. Lew, jakiego nie było,  Roksana Jędrzejewska-Wróbel, ING  Bank Śląski  i Wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2005, ISBN 83-89774-18-6

img_2091-2Bohaterce książki, Hani,  wypada pierwszy mleczny ząb, za który dostaje  od Zębowej Wróżki pluszowego lwa. Dziewczynka jest zawiedziona, bo wolała dostać lalkę albo brokatowe mazaki. Następnego dnia okazuje się, że została przeniesiona do krainy Zębowej Wróżki, a jej przewodnikiem jest właśnie otrzymany lew. W tej niezwykłej krainie na dziewczynkę czeka wiele niespodzianek, zadań i przygód.

Książka została napisana dla małych pacjentów oddziałów onkologicznych. W publikacji „Bo ja idę do szpitala” Moniki Zięby oswajanie ze szpitalną rzeczywistością odbywa się wprost, a tu hospitalizacja jest przedstawiona w sposób metaforyczny. Używając metafory podróży autorka opisała typowe sytuacje, z jakimi muszą się zmierzyć przewlekle chore dzieci: pobyt w obcym miejscu, rozłąka z rodzicami, tęsknota za domem, lęk przed nieznanym, konieczność poddania się różnym zabiegom  i przyjmowania leków, strach, niepewność, zmiany wyglądu, szpitalne jedzenie itd. Wszystko to zostało wplecione w historię  dziewczynki i lwa, bez bezpośrednich opisów choroby, bólu czy zabiegów medycznych. Dzięki temu historia Hani i Lucjana  oddziałuje na dzieci na dwa sposoby. Z jednej strony pozwala małym pacjentom na oderwanie się od szpitalnej rzeczywistości, zapomnienie na chwilę o własnych problemach, poprawia humor, a z drugiej strony  w przygodach bohaterów dzieci mogą rozpoznać własną sytuację, odnaleźć swoje uczucia i lęki. W ten sposób książka oswaja  dzieci ze szpitalem, pomaga w zredukowaniu strachu i stresu, które towarzyszą hospitalizacji, w zakceptowaniu sytuacji w której się znalazły.  Chore dzieci znajdą tu też wsparcie emocjonalne i akceptację swoich uczuć.

IMG_4897-2W trakcie czterech edycji programu „W towarzystwie lwa” Fundacji ING Dzieciom książkę otrzymało ok. 20.000 pacjentów oddziałów  i poradni onkologicznych, nefrologicznych i hematologicznych. Elementem programu były również spotkania dzieci z lwem Lucjanem (z udziałem osób znanych i lubianych). Książkę „Lucjan. Lew, jakiego nie było” bardzo dobrze oceniło środowisko lekarzy, pedagogów i psychologów dziecięcych, a także rodzice małych pacjentów.

Książkę można pobrać tutaj: https://www.ingdzieciom.pl/co-robimy/biblioterapia

1 Komentarz